Indie: FSSAI Wspiera Osoby Niewidome: Kody QR na Opakowaniach Żywności

Food Safety and Standards Authority of India (FSSAI) zaleca wprowadzenie kodów QR na opakowaniach produktów spożywczych, aby zapewnić dostępność informacji również dla osób niewidomych. To ważny krok w kierunku zapewnienia dostępu do bezpiecznej żywności dla wszystkich, włącznie z osobami o szczególnych potrzebach, takimi jak osoby niewidome.
FSSAI podkreśla, że zapewnienie inkluzywnego dostępu do informacji to fundamentalne prawo obywateli. Dlatego też organ ten apeluje o to, aby produkty spożywcze były oznakowane w taki sposób, który umożliwia dostępność dla wszystkich konsumentów, niezależnie od ich ewentualnych ograniczeń wzroku.
Zgodnie z wytycznymi FSSAI, na etykietach produktów spożywczych powinny znaleźć się informacje takie jak nazwa produktu, termin przydatności do spożycia, dane żywieniowe, loga oznaczające produkt wegetariański/nie wegetariański, listy składników, ostrzeżenia dotyczące alergenów oraz inne wymagania dotyczące etykietowania produktów. Te informacje mają na celu umożliwienie konsumentom dokonywania świadomych wyborów podczas zakupu produktów spożywczych.
W kontekście praw osób niepełnosprawnych, FSSAI zwraca uwagę na ważność dostępności i promocji zdrowia dla tych osób. Dlatego też zachęca producentów branży spożywczej do wprowadzenia rozwiązań ułatwiających dostęp do informacji o wartości odżywczej dla osób niewidomych.
Jednym z efektywnych środków w tym zakresie jest wprowadzenie kodów QR na etykietach produktów spożywczych. Kody QR powinny zawierać kompleksowe informacje o produkcie, włącznie ze składnikami, informacjami żywieniowymi, alergenami, datą produkcji, datą przydatności do spożycia, ostrzeżeniami dotyczącymi alergenów oraz danymi kontaktowymi dla konsumentów.


 

Źródło: The Hindu