Galicyjski Festiwal Zmysłów. Multisensoryka – wzrok – dotyk – smak i powonienie

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu serdecznie zaprasza wszystkich miłośników kultury i dziedzictwa do udziału w Galicyjskim Festiwalu Zmysłów. To wyjątkowe wydarzenie, finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które ma na celu szeroko rozumiane edukowanie, kulturową odkrywalność oraz dostępność dla osób o szczególnych potrzebach, w tym niepełnosprawnych, do bogactwa kulturowego regionu.

Galicyjski Festiwal Zmysłów: Sensualne Doświadczanie Kultury i Dziedzictwa

Program festiwalu zakłada realizację wielu fascynujących inicjatyw, które pozwolą uczestnikom odkryć różnorodność kultury Galicji. W szczególności, projekt dąży do eliminacji barier w dostępie do kultury oraz propagowania dziedzictwa tego malowniczego regionu.

Multisensoryczna UCZTA – Wzrok, Dotyk, Smak i Powonienie

Jednym z głównych wydarzeń festiwalu będzie wielki plener multisensoryczny, który odbędzie się 24 września 2023 roku w Miasteczku Galicyjskim, oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. W ciągu całego dnia będzie można:

 1. Zwiedzać pokazy rzemiosła, obejrzeć jak powstają unikatowe przedmioty w rękach garncarza, tkacza, szewca oraz zielarki.
 2. Przeszukiwać jarmark rękodzieła i regionalnych produktów, gdzie każdy znajdzie coś wyjątkowego.
 3. Skosztować tradycyjnych specjałów przygotowywanych przez koła gospodyń wiejskich.
 4. Wziąć udział w konkursie kulinarnym „Kociołek Galicyjski”.
 5. Przyglądać się artystycznym pokazom multisensorycznym w wykonaniu Artystycznego Galimatias.
 6. Zachwycić się teatralnymi scenkami rodzajowymi przygotowanymi przez Teatr TRIP.
 7. Brać udział w warsztatach gotowania i kulinarnych pokazach, w tym gotowania z KGW z Miłkowej, gdzie na pewno nie zabraknie smaków Galicji.
 8. Posłuchać koncertu zespołu RZPiT Piątkowioki.
 9. Cieszyć się występem Jasieka Kuronia podczas gotowania „Zupy parzybroda”.
 10. Przyglądać się fascynującemu spektaklowi „Babroszki w świecie zmysłów” w wykonaniu Teatru TRIP.
 11. Wziąć udział w konkursie „Kociołek Galicyjski” i poznać jego zwycięzców.
 12. Zakończyć dzień koncertem Małego TGD.

Warsztaty Multisensoryczne: Uczta Zmysłów

Poza wydarzeniem plenerowym, festiwal oferuje również warsztaty multisensoryczne pod nazwą „Uczta Zmysłów,” które będą trwać od 25 września do 15 października 2023 roku. W ich ramach będzie można uczestniczyć w warsztatach garncarskich, kulinarnych, malowania na szkle oraz w tworzeniu mydełek z wosku pszczelego.

Wartość Kultury i Dziedzictwa Galicji

Galicyjski Festiwal Zmysłów to wyjątkowa okazja do zagłębienia się w bogactwo kultury i dziedzictwa Galicji. Dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, możemy razem odkrywać i doceniać to, co region ten ma do zaoferowania.


 

Źródło: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu