„Invisible White Cane” – buty dla niewidomych, które doprowadzą Cię do celu

Ostatnio w internecie mogliśmy przeczytać o fascynującym projekcie, który ma potencjał znacząco poprawić jakość życia osób niewidomych i słabowidzących. Buty wyposażone w zaawansowane technologie stworzone przez uczennice I Liceum Ogólnokształcące im. dr. Władysława Gębika d. Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie budzą ogromne zainteresowanie. Projekt o nazwie „Invisible White Cane” to innowacyjne podejście do problemu poruszania się po mieście, które może zrewolucjonizować codzienne życie wielu osób.
Działający na zasadzie współczesnej technologii projekt „Invisible White Cane” jest inicjatywą Natalii Poźniak, Marty Kacprzyk i Leny Szachmytowskiej pod opieką naukową Joanny Poźniak.
Ideą projektu jest wykorzystanie zaawansowanych technologii, takich jak czujniki odległości i silniki wibracyjne, które są zintegrowane w butach niewidomych i słabowidzących użytkowników. Dzięki tym rozwiązaniom osoby niewidome lub słabo widzące będą mogły znacznie pewniej i skuteczniej poruszać się po ulicach miasta.
Zasada działania jest dość prosta: czujniki odległości w butach pomagają wykrywać przeszkody znajdujące się na drodze użytkownika. Silniki wibracyjne, które również są częścią obuwia, reagują na te przeszkody poprzez generowanie wibracji o różnej częstotliwości. Dzięki temu niewidomy użytkownik może orientować się w otoczeniu, wiedząc, jak blisko lub daleko znajduje się przeszkoda.
Dodatkowym elementem projektu jest wyposażenie butów w silniki wibracyjne połączone z systemem GPS. Te zaawansowane technologie wskazują niewidomym i słabowidzącym osobom drogę do celu za pomocą drgań. Dzięki temu użytkownicy butów „Invisible White Cane” mogą bezpiecznie przemieszczać się po nieznanym terenie i docierać do wyznaczonych miejsc.
Innowacyjność tego projektu nie podlega wątpliwości. „Invisible White Cane” powstało z myślą o poprawie jakości życia osób niewidomych i słabowidzących, a to dzięki zaawansowanym technologiom może się stać rzeczywistością. Inspiracją dla uczennic z Kwidzyna była słabo widząca koleżanka ze szkoły, co pokazuje, że innowacje rodzą się z potrzeby rozwiązania realnych problemów.
Projekt „Invisible White Cane” został zaprezentowany podczas tegorocznego finału festiwalu Explory, który odbył się w dniach 18-20 października w Pomorskim Parku Technologiczno-Odkrywczym w Gdyni. Festiwal Explory to inicjatywa skierowana do młodych pasjonatów nauki i nowych technologii. W finale konkursu znalazło się 35 projektów drużyn z całego kraju, a uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. dr. Władysława Gębika d. Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie zaprezentowały swój projekt, zdobywając uznanie jury.


 

Źródło: FB / Explory.pl / UM Gdynia