Odkrywamy talenty – rusza trzecia edycja konkursu plastycznego dla artystów z niepełnosprawnościami

Witraże, prace plastyczne, rzeźby i hafty – te różnorodne formy sztuki można nadsyłać do konkursu plastycznego „Odkrywamy Talenty”. Tegorocznym tematem przewodnim jest „Sport na Mazowszu”.
Inicjatywa Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej jest skierowana do artystów amatorów z niepełnosprawnościami, a prace można zgłaszać do 31 października 2023 roku.

Sztuka jako terapia i wyrażenie siebie

Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, podkreśla znaczenie sztuki jako terapii i wyrażenia siebie. Sztuka pozwala nie tylko oderwać się od trosk dnia codziennego, ale także zaprezentować swoje umiejętności szerszemu gronu. Dlatego też powstał pomysł na konkurs plastyczny, który jest skierowany do amatorów. Tegoroczna edycja łączy sztukę z tematyką sportu, co ma na celu zainspirować artystów do stworzenia fascynujących i pięknych dzieł.

Sport na Mazowszu – inspiracja dla twórców

Temat przewodni tegorocznego konkursu, „Sport na Mazowszu”, cieszy się dużym zainteresowaniem. Rozwija się on w różnych kontekstach, dostarczając ogromnej inspiracji twórcom. Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami, podkreśla znaczenie dzielenia się pasją, co daje radość zarówno tym, którzy obdarowują swoimi pracami, jak i tym, którzy je otrzymują. Nadesłane prace zostaną przekazane na licytacje charytatywne do mazowieckich sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, co stanowi dodatkowy element społecznej odpowiedzialności.

Różnorodne kategorie i techniki

Konkurs „Odkrywamy Talenty” oferuje artystom szeroki wybór kategorii i technik tworzenia. Prace będą oceniane w następujących kategoriach:

  1. Malarstwo i Witraż: Ta kategoria obejmuje prace wykonane różnymi technikami, takimi jak pastele, gwasze, olej na różnych podłożach, w tym płótnie, papierze, tkaninie, szkle i płycie.
  2. Rysunek i Grafika: Kategoria ta pozwala na zgłaszanie rysunków wykonanych ołówkiem, węglem, piórkiem lub mazakiem. Grafika obejmuje techniki powtarzalne, takie jak drzeworyt i linoryt.
  3. Rzeźba Kameralna i Płaskorzeźba: W tej kategorii można tworzyć rzeźby z drewna, ceramiki, kamienia i technik mieszanych.
  4. Tkanina i Aplikacja: Hafty wykonane różnorodnymi technikami, gobeliny i makaty znajdą swoje miejsce w tej kategorii.

Jak zgłosić się do konkursu?

Wszelkie szczegóły dotyczące wymiarów prac, a także sposobu ich oznaczenia opisane są w regulaminie konkursu, który dostępny jest na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Tam znajduje się także formularz, który należy dołączyć do zgłaszanej pracy konkursowej.
Prace trzeba dostarczyć do 31 października 2023 roku do siedziby Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, mieszczącej się przy ul. Grzybowskiej 80/82 w Warszawie.

Sukces ubiegłorocznych laureatów

W ubiegłym roku konkurs o tematyce „Moja wolność” zgromadził aż 69 prac, z których wybrano 12 zwycięskich dzieł. Wszystkie prace cieszyły się dużym uznaniem, a różnorodność tematów i technik były szczególnie doceniane. Wybór prac nie był łatwy, a istotnym kryterium była jakość wykonania oraz sposób prezentacji tematu. Ważne było to, że autorami prac były osoby z niepełnosprawnościami, co podkreśla wartość twórczości w różnych obszarach życia.
Konkurs plastyczny „Odkrywamy Talenty” stanowi wspaniałą okazję dla amatorów sztuki do wyrażenia siebie, podzielenia się swoimi umiejętnościami oraz uczestnictwa w charytatywnej inicjatywie. Temat „Sport na Mazowszu” zachęca do odkrywania nowych inspiracji i tworzenia dzieł, które przekazują głębokie przesłanie.


 

Źródło: Biuro Prasowe MCPS