Prawo.pl: skarbówka pozwala skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup laptopa i smartfona

Osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności może odliczyć wydatki na zakup sprzętu elektronicznego dostosowanego do jej indywidualnych potrzeb. Ulga rehabilitacyjna przysługuje na zakup urządzeń, które dzięki specjalnym funkcjom mogą być wykorzystywane np. przez osobę z dużą wadą wzroku – informuje Prawo.pl.
Serwis Prawo.pl przypomina, że żeby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup elektroniki użytkowej, sprzęt musi być „zindywidualizowany”. Tak było w przypadku mężczyzny, który ma orzeczenie o niepełnosprawności narządu ruchu oraz dużą wadę wzroku. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zgodził się w interpretacji z 29 września 2023 r. (nr 0111-KDSB2-2.4011.278.2023.2.AP), że przysługuje mu ulga na nabycie sprzętu ułatwiającego wykonywanie pracy zdalnej.
„O prawie do odliczenia wydatków zdecydował fakt, że sprzęt jest przystosowany do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej. W przypadku standardowego komputera odliczenie byłoby trudne – zauważa Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce, w artykule Prawo.pl. – Jednak w sprawie analizowanej przez dyrektora KIS podatnik udowodnił, że jest to sprzęt ułatwiający wykonywanie czynności życiowej konkretnej osoby” – dodał ekspert.
Wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, należą do tzw. wydatków nielimitowanych.
„To oznacza, że ustawa o PIT nie przewiduje limitu kwotowego ich odliczenia. Podatnik może je odjąć od dochodu w faktycznie poniesionej wysokości, na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie” – wyjaśnia Grzegorz Grochowina na łamach Prawo.pl.
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/ulga-rehabilitacyjna-na-zakup-laptopa-i-telefonu,523414.html


 

Źródło: PAP MediaRoom