Wyłącz touchpada i odłącz myszkę od laptopa. W ten sposób włączysz się do akcji „Godzina bez myszy”

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy przez wybraną przez siebie godzinę 21 maja nie używać niedostępnej dla ogromnej liczby osób z niepełnosprawnością myszy, touchpada lub ekranu dotykowego. Używanie klawisza tab, skrótów klawiaturowych i nawigacji przy użyciu strzałek pozwoli przekonać się o tym, na ile dostępne są odwiedzane przez nas serwisy.
Dostępność dotyczy każdego z nas. W samej Polsce liczbę osób z niepełnosprawnością szacuje się na 4,7 miliona. Zwłaszcza dla osób o ograniczonej mobilności internet stanowi prawdziwe okno na świat. Często nie mogą one jednak w pełni korzystać z jego możliwości. Ograniczenia niosą za sobą źle dobrane kolory, nieposiadające tekstowych opisów alternatywnych infografiki i tabele, czy pozbawione napisów filmy. Praktyki te dotyczą zarówno komercyjnych stron, jak i serwisów rozmaitych urzędów, ograniczających często w ten sposób prawo do informacji publicznej dla ponad 10 procent obywateli. Warto przy tym pamiętać, że strony dostępne wcale nie muszą być brzydkie i archaiczne w swojej strukturze.
„Godzina bez myszy” to polska akcja prowadzona przez Fundację Integracja w ramach Światowego Dnia Świadomości Dostępności. Jej cel stanowi uświadomienie przeciętnym użytkownikom sieci, jak powszechne są napotykane przez osoby z niepełnosprawnością bariery w dostępności stron internetowych.
Tegoroczną akcję wspiera Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik.


 

Źródło: Fundacja Integracja