Koprodukcja Telewizji Polskiej opowiadająca historię trójki niewidomych dzieci nominowana w konkursie Prix Italia 2023

Koprodukcja Telewizji Polskiej pt. „Pisklaki” w reż. Lidii Dudy została nominowana do nagrody w konkursie Prix Italia 2023 w kategorii Telewizyjny Film Dokumentalny (TV Documentary). Nagrody Prix Italia przyznawane twórcom radia, telewizji i internetu należą do najstarszych i najbardziej prestiżowych branżowych wyróżnień w Europie.
„Pisklaki” („Fledglings”) to opowieść o niezwykłej trójce dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Są jak pisklęta, które muszą wejść w dorosłość szybciej, niż ich rówieśnicy. Pomysłowa Zosia, wrażliwy Oskar i niezależna Kinga zabierają widza w podróż do świata dziecięcego współczucia, artystycznej ekspresji, poczucia humoru i siły charakteru. Świata, w którym przyjaźń, miłość i bliskość drugiego człowieka są potrzebne jak tlen, który przenosi je przez najtrudniejsze chwile.
Dokument „Pisklaki” miał międzynarodową premierę w 2022 r. na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, gdzie otrzymał nagrodę Marco Zucchi Award. Film jest laureatem wielu innych nagród, w tym trzech na festiwalu Millennium Docs Against Gravity w 2022 r. (Nagrody Głównej Bydgoszcz ART.DOC Award, Nagrody Głównej Sieci Kin Lokalnych i Studyjnych oraz Nagrody Specjalnej – Grand Prix – Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni), Nagrody Specjalnej „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza na Festiwalu Mediów w 2022 r. W 2023 r nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC) w kategorii Najlepsze Zdjęcia do Filmu Dokumentalnego zdobyli autorzy zdjęć do „Pisklaków”, Zuzanna Zachara-Hassairi i Wojciech Staroń. Dokument zdobył też liczne nominacje, w tym nominację dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego Orły w 2023 roku.
Film został wyprodukowany przez Annę Bławut-Mazurkiewicz /Aura Films/ w koprodukcji z Telewizją Polską, LunaFilm, Mazovia Warsaw Film Commission i przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W konkursie Prix Italia biorą udział nadawcy publiczni i komercyjni. Konkurs podzielony jest na trzy sekcje: Radio & Podcast, Telewizja i Projekty cyfrowe (Digital). W ramach każdej z sekcji produkcje zgłaszane są w trzech kategoriach: w ramach sekcji Radio & Podcast są to muzyka, fabuła, dokument i reportaż; w ramach sekcji Telewizja: sztuki performatywne, fabuła i dokument; w ramach sekcji Digital: fakty, fikcja i projekty interaktywne.
Międzynarodowy festiwal twórczości radiowej, telewizyjnej i internetowej Prix Italia istnieje od 1949 roku i jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych. Nagrody rozdawane są podczas corocznego festiwalu, organizowanego w jednym z włoskich miast. W tym roku Prix Italia odbędzie się w Bari w terminie od 2 do 6 października.


 

Źródło: Centrum Informacji TVP