Koprodukcja TVP „Amatorzy” z nagrodami na festiwalach filmowych w Koszalinie i Szanghaju

W sobotę, 19 czerwca na 40. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” Iwona Siekierzyńska odebrała nagrodę w konkursie fabularnych debiutów pełnometrażowych za scenariusz do filmu „Amatorzy”. Grający w tej produkcji niepełnosprawni intelektualnie aktorzy Teatru Biura Rzeczy Osobistych zostali nagrodzeni za odkrycie aktorskie. Film otrzymał także nagrodę dziennikarzy. Natomiast w niedzielę, 20 czerwca Marzena Gajewska, która w „Amatorach” zagrała Mary, otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki podczas 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju. Telewizja Polska jest koproducentem filmu.
Film „Amatorzy” został nagrodzony również na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodą „Don Kichot” – Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz Nagrodą Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
W „Amatorach” historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Krzyśka Biuro Rzeczy Osobistych, tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów wygrywają festiwal. Nagrodą, ufundowaną przez zawodowy teatr jest zrealizowanie spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką „Grek Zorba”.
Wspaniale by było wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki. Jeżeli chcą wystąpić w zawodowym teatrze, muszą się podporządkować. Krzysiek ma wątpliwości…jednak podejmuje wyzwanie. Rozpoczynają się próby, w którym biorą udział aktorzy zawodowi i „znana twarz” gwiazda Wiktoria. Kiedy się pojawia, aktorzy Krzyśka są pod jej wielkim urokiem. Na jednej z prób dyrektor oświadcza, że głównej roli nie może zagrać siostra Krzyśka – Mary. Dyrektor jest bezlitosny: z bezzębną, sepleniącą Mary żadnej premiery nie będzie. Powinna ją zagrać młodsza, ładniejsza aktorka z lepszą dykcją. WIKI! Krzysiek decyduje się na zmianę obsady. Presja czasu, fascynacja WIKI… Premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny?
Obsada: Krzysiek – Wojciech Solarz, Wiki – Roma Gąsiorowska, Matka – Anna Dymna, Dyrektor – Mariusz Bonaszewski, Olbińska – Małgorzata Zajączkowska, Bartoszek – Krzysztof Kowalewski, Marzena Gajewska, Anna Kujawska, Natalia Olszewska, Oliwia Cubala, Renata Klinkosz, Adam Siekierzyński, Ariel Wojtanik, Tomek Macniak, Marcin Wenta, Janek Skiba i inni.
Producentem filmu jest Anna Wereda (Autograf). Koproducentami są: Telewizja Polska, Studio Fonograf, Studio Orka, MX35, Miasto Gdynia. Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Scenariusz i reżyseria: Iwona Siekierzyńska
Zdjęcia: Michał Popiel – Machnicki
Montaż: Agnieszka Glińska, Barbara Fronc
Dźwięk: Radosław Ochnio
Kostiumy: Izabela Stronias
Charakteryzacja: Izabela Karwacka
Muzyka: Marzena Majcher.


 

Źródło: Biuro Prasowe, Telewizja Polska S.A.