„Młodzi Innowatorzy Na Festiwalu Intela: Wyjątkowe Rozwiązania w Dziedzinie dostępności z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji”

Intel, światowy gigant technologiczny, świętuje sukcesy w dziedzinie dostępu do sztucznej inteligencji (AI) w wykonaniu przyszłych technologów podczas swojego trzeciego dorocznego festiwalu „AI Global Impact”. Na tym wydarzeniu ogłoszono globalnych zwycięzców, którzy pracują nad rozwiązywaniem rzeczywistych problemów za pomocą AI, przy wsparciu polityków i liderów akademickich. Tegoroczny festiwal, zatytułowany „Wzbogacanie Życia Innowacjami AI”, przyciągnął studentów z 26 krajów.
Celem Intel było budowanie gotowości cyfrowej dla wszystkich studentów oraz promowanie innowacji AI, które wspierają inkluzję, dostępność i odpowiedzialny wpływ. Jednym z kluczowych punktów programu było wprowadzenie nowej nagrody dla projektów związanych z innowacjami AI w zakresie dostępności. Dostępność była centralnym filarem festiwalowej platformy, która oferowała napisy dla osób niesłyszących, czytniki ekranu dla osób z wadami wzroku i tłumaczenie na ponad 120 języków.
Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał, aby zmieniać świat na lepsze i poprawiać życie każdej osoby na Ziemi. Może także pomagać osobom z niepełnosprawnościami żyć niezależnie i aktywnie uczestniczyć we wszystkich dziedzinach życia. Dlatego Intel wprowadził nową nagrodę dla projektów skupiających się na innowacjach AI w zakresie dostępności.
Oprócz promowania innowacji, Intel kładzie duży nacisk na odpowiedzialny rozwój technologii AI. Firma stosuje kompleksowe podejście do zapobiegania nadużyciom tej technologii i zobowiązuje się do odpowiedzialnego podejścia do AI. Studenci, którzy brali udział w festiwalu, byli oceniani pod kątem tego, jak ich projekty adresują potencjalne ryzyka związane z AI. Projekty zwycięzców przechodziły również audyt etyki przeprowadzany przez zespół ds. odpowiedzialnej AI Intela.
Oprócz konkursu, uczestnicy festiwalu mieli okazję rywalizować o ponad 500 000 dolarów w gotówce, certyfikaty, laptopy Intela oraz możliwość mentorstwa. Zwycięzcy zostali wyłonieni w różnych kategoriach wiekowych i tematycznych.
Festiwal „AI Global Impact” to część zaangażowania Intela w rozwijanie umiejętności związanych z AI na całym świecie, niezależnie od pochodzenia czy płci. Firma zobowiązała się do rozszerzenia gotowości cyfrowej, aby dotrzeć do 30 milionów ludzi w 30 000 instytucjach w 30 krajach. Aktualnie Intel współpracuje z 27 rządami krajowymi, umożliwiając dostęp do programów gotowości cyfrowej dla 23 000 instytucji i szkoląc ponad 5,6 miliona osób na całym świecie.

A oto nagrody przyznane za rozwiązania w zakresie dostępności:

  1. AI-Powered Robotic Service Animal (Stany Zjednoczone): Kevin Vo, Larry Le i Ryan Huynh stworzyli robotycznego psa przewodnika, który wykorzystuje AI, aby pomóc osobom niewidomym w nawigowaniu w różnych środowiskach, stanowiąc alternatywę dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na psa przewodnika.
  2. Way Back Home (Singapur): Meiyu Huang opracował rozwiązanie, które wykorzystuje innowacyjne technologie, takie jak rzeczywistość rozszerzona, systemy pozycjonowania wewnątrz pomieszczeń i asystenci aktywowani głosem, aby umożliwić osobom cierpiącym na demencję pewne i niezależne poruszanie się w swoim otoczeniu.
  3. BRINL – Braille Interactive Learning (Tajlandia): Teerapat Sardsud, Roryon Wannapraserd i Phachara Phuansup stworzyli rozwiązanie, które wykorzystuje AI do poprawy nauki alfabetu Braille’a dla osób niewidomych, promując umiejętność czytania Braille’a i umożliwiając dostęp do informacji.

Te projekty to tylko mała część niesamowitych innowacji, które zostały zaprezentowane podczas festiwalu „AI Global Impact” od Intela. Każdy z tych projektów wnosi istotny wkład w rozwijanie technologii i wykorzystanie jej na rzecz dobra społecznego.


 

Źródło: Intel Press Release