Aplikacje mobilne dla niewidomych w półfinale polskiej edycji konkursu Chivas Venture

Właśnie zakończył się pierwszy etap piątej już edycji konkursu Chivas Venture dla startupów o największym impakcie społecznym w Polsce. Jury wyłoniło dziesięć najlepszych projektów, wychodzących naprzeciw aktualnym problemom społecznym i ekologicznym.
Półfinaliści powalczą o udział w lokalnym finale, a zwycięzca spróbuje swoich sił w globalnej edycji Chivas Venture, otrzymując szansę na dofinansowanie z puli miliona dolarów. Choć przedsiębiorcy przedstawili bardzo zróżnicowane pomysły na biznes, wszystkim przyświeca jeden cel: zmiana świata na lepsze.
Marka Chivas od 2014 roku wspiera zaangażowanych społecznie przedsiębiorców, organizując konkurs Chivas Venture. Składa się on z dwóch etapów: lokalnego i międzynarodowego, a jego celem jest wyłonienie najlepiej rokujących startupów w myśl zasady wyznawanej przez założycieli marki – że nie trzeba wybierać między zarabianiem pieniędzy a zmienianiem świata na lepsze. Zgodnie z tym przesłaniem, u podstaw każdego z prezentowanych projektów musi leżeć dobro społeczne lub pozytywny wpływ na środowisko. Spośród wszystkich spełniających owe kryteria zgłoszeń jury wybrało dziesięć najbardziej interesujących propozycji. Każdy z prezentowanych poniżej projektów ma szansę na zwycięstwo w kraju oraz zakwalifikowanie się do globalnego finału konkursu, gdzie o międzynarodowy prestiż i finansowe wsparcie z imponującej puli miliona dolarów konkurować będą firmy z całego świata.

Top 10 startupów 5. Edycji Chivas Venture

  1. Aether Biomedical – producent zaawansowanych protez ręki, skupiający się na rozwiązaniu problemu konieczności wyboru między wysoką jakością i efektywnością produktu a niższymi kosztami zakupu. Protezy wykorzystujące zdobycze sztucznąej inteligencję i wyglądają i zachowują się jak prawdziwe, zapewniając użytkownikowi mocny chwyt, dopasowujący się do kształtu trzymanego obiektu.
  2. Associated Apps – firma, będąca twórcą pierwszej kontrolowanej głosowo aplikacji tego rodzaju dla osób niewidomych i z uszkodzonym wzrokiem. Celem „the Compass”, jest umożliwienie (lub ułatwienie) poruszania się po obiektach publicznych, takich jak np. centra handlowe czy muzea, bezproblemowe pokonanie zaplanowanej trasy.
  3. Collaborette – strona internetowa adresowana do dojrzałych kobiet w wieku 45-60 lat, umożliwiająca im inicjowanie i uczestnictwo w akcjach społecznych poprzez organizowanie spotkań offline. Celem projektu jest dostarczenie odpowiedniego narzędzia kobietom, którym przyświeca ten sam cel – aplikacja grupuje je na podstawie szczegółowego kwestionariusza i pozwala jasno określić funkcje, cele i czas organizowanego spotkania.
  4. FCR – celem startupu jest zlikwidowanie trudności, z którymi spotykają się niewidomi podczas czynności administracyjno-finansowych. Oprogramowanie proponowane przez FCR posiada opcję elektronicznego podpisu i pozwala na zapoznanie się z konkretnym dokumentem w trybie głosowym oraz powrót do wybranych fragmentów tekstu.
  5. Handerek Technologies – firma adresująca globalny problem zanieczyszczenia planety plastikiem. Dzięki opatentowanej technologii, rozbijającej strukturę molekularną plastiku, umożliwia efektywny recykling plastikowych odpadów, przekształcając je w substancję, która może posłużyć jako alternatywne paliwo.
  6. Intelligent Hives – projekt, którego celem jest ocalenie jak największej liczby pszczół dzięki zastosowaniu systemu monitorującego warunki panujące w ulu. Wszystkie parametry są zobrazowane na unikalnym urządzeniu pomiarowym BeeHUB, przesyłającym dane na platformę, co pozwala na szybką reakcję hodowców w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek zagrożenia.
  7. MakeGrowLab – projekt skupiający się na ograniczeniu produkcji plastikowych opakowań poprzez zastąpienie ich biodegradowalnymi materiałami. Opakowania tego typu po wykorzystaniu mogą być rozkładane w domowym kompostowniku, stanowiąc nawóz pod hodowlę kolejnych produktów spożywczych.
  8. SolHotAir – startup zajmujący się produkcją wysoce wydajnych powietrznych kolektorów słonecznych – ich efektywność jest o 20% wyższa od najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań przy jednoczesnym ograniczeniu użycia paliw kopalnych. Panele redukują koszty przeznaczone na ogrzewanie i znajdują zastosowanie w obiektach przemysłowych oraz przy procesach technologicznych.
  9. Spinled – firma tworząca lampy ledowe, będące alternatywą dla szeroko stosowanych, a pochłaniających dużą ilość energii lamp wyładowczych. Rozwiązanie proponowane przez Spinled jest proste w użyciu, w związku z czym celem firmy jest dostarczenie go w miejsca publiczne, takie jak parkingi, centra handlowe czy oświetlenie uliczne.
  10. VR Tier One – system wirtualnej rzeczywistości, pomagający ludziom po udarze mózgu, zawałach, operacjach kardiologicznych i innych poważnych schorzeniach, obejmujący rehabilitację, psychoterapię i trening poznawczy. Pomaga pacjentom odciąć się od szpitalnego otoczenia, dostarczając pozytywnych bodźców, zwiększających motywację do aktywnego uczestnictwa w procesie rekonwalescencji.

W kolejnym etapie półfinaliści wezmą udział w dwudniowych warsztatach w Warszawie, gdzie poznają się, będą wspólnie pracować nad tym, jak wzmocnić przekaz komunikacyjny swoich inicjatyw. Finalistów poznamy 9 grudnia 2019 r. Zwycięzca zaś ogłoszony będzie 15 stycznia 2020 r. podczas krajowego finału lokalnej edycji Chivas Venture. Laureat z Polski będzie następnie reprezentować nasz kraj w globalnej odsłonie konkursu.


 

Źródło: inf. pras.