48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: W programie dwa pokazy z audiodeskrypcją

W Gdyni, co roku odbywa się wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które angażuje i dostosowuje się do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mowa o Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (FPFF), który od wielu lat stawia na dostępność i integrację widzów ze specjalnymi potrzebami.
Jednym z najważniejszych aspektów FPFF jest prezentacja dwóch filmów z Konkursu Głównego przy wykorzystaniu innowacyjnych technik umożliwiających ich odbiór przez osoby niewidome, słabowidzące, głuche i niedosłyszące. To właśnie dzięki audiodeskrypcji oraz napisom, każdy uczestnik festiwalu, niezależnie od swoich indywidualnych wyzwań sensorycznych, ma możliwość pełnego uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Audiodeskrypcja to technika polegająca na dostarczeniu dodatkowych opisów słownych podczas projekcji filmu. Dzięki niej, osoby niewidome mogą poznać sztukę filmową poprzez szczegółowe opisy elementów wizualnych takich jak język ciała bohaterów, wyrazy twarzy, sceneria czy kostiumy. To zwięzłe, werbalne opisy pozwalają osobom z dysfunkcją wzroku na śledzenie fabuły i zrozumienie tego, co dzieje się na ekranie.
W tegorocznym programie festiwalu znajdują się dwa filmy przygotowane z myślą o widzach z niepełnosprawnościami sensorycznymi. Pierwszym z nich jest „Figurant” w reżyserii Roberta Glińskiego. To psychologiczny portret esbeka, który przez dwadzieścia lat inwigilował Karola Wojtyłę. Film ukazuje szczególną więź między bohaterami, która jest jednostronna, obsesyjna i patologiczna.
Drugim filmem jest „Święto ognia” w reżyserii Kingi Dębskiej, opowiadający historię dwóch sióstr, które na swój sposób radzą sobie z własnymi ciałami i przeszłością. To film, który skupia się na różnicach między nimi i ich relacjach z ojcem.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18–23 września 2023 roku.


 

Źródło: FPFF