Zbliża się 60 Krakowski Festiwal Filmowy. W programie 6 seansów z audiodeskrypcją

Krakowski Festiwal Filmowy to jedno z najstarszych i najważniejszych na świecie wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym fabułom. W tym roku obchodzi swój 60. jubileusz. Ze względu na pandemię, wszystkie seanse, spotkania z twórcami i wydarzenia towarzyszące odbędą się online. W programie zaprezentowanych zostanie prawie 200 filmów z całego świata, w tym kilkadziesiąt premier.
Z okazji okrągłej, 60. edycji, karnety i bilety dostępne są w jubileuszowych cenach: karnet na wszystkie wydarzenia za 60 zł, a bilet za 6 zł.
Festiwal otworzy dokument „Pollywood” Pawła Ferdka. To osobista podróż do Ameryki, którą reżyser odbył śladami wschodnioeuropejskich założycieli Hollywood – Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. To także uniwersalna i ekscytująca historia o marzeniach, odwadze i desperacji, ukazana na tle historii Fabryki Snów oraz współczesnego Hollywood.
Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia duńska. W ramach sekcji Fokus na Danię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Danii oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich.
Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego otrzyma Péter Forgács – wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny. Niezwykła twórczość Forgácsa opiera się na oryginalnej technice tworzenia filmów z gotowych materiałów nakręconych przez innych autorów.
Już po raz ósmy w programie Festiwalu znajdzie się sekcja Docs+Science. Ziemia niczyja – tym razem twórcy będą próbowali odpowiedzieć na wielkie pytania za pomocą różnorodnych filmowych technik i form, a poza filmami dokumentalnymi pojawią się animacje, a także obrazy nie dające się zamknąć w gatunkowych ramach. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów zobaczymy w ramach Panoramy polskiego dokumentu. Kids&Youth – kino dla młodych to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów. W programie także dokumenty o sprawach kobiecych w cyklu Opowieści ze świata. Świat kobiet oraz obraz starego kontynentu z perspektywy mężczyzn w cyklu Gdzieś w Europie. Chłopaki też płaczą.
60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się online w dniach od 31 maja do 7 czerwca 2020.
W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazło się 6 filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących:

Niedziela, 31 maja, godz. 10:00

„Tygrysice menopauzy”, reż. Henryk Dederko
Dosadny i naturalistyczny a jednocześnie ciepły i niesłychanie wzruszający. Nowy film Henryka Dederki przybliża fenomen musicalu „Klimakterium… i już!” – w którym cztery tytułowe „tygrysice” – z przymrużeniem oka, ale bez owijania w bawełnę – opowiadają i śpiewają o życiu po menopauzie.

Poniedziałek, 1 czerwca, godz. 12:00

„xABo: Ksiądz Boniecki”, reż. Aleksandra Potoczek
Intymny portret człowieka w drodze. Film pokazuje księdza Adama Bonieckiego, który w wieku 85 lat zawsze znajduje czas na głęboką rozmowę, a równocześnie pozostaje rozdarty między swoją wiarą i niepokojem o kształt współczesnego Kościoła, szczególnie w Polsce.

Czwartek, 4 czerwca, godz. 12:00

„Efekt motylka”, reż. Jarosław Szmidt
Autor filmu z najbliższej odległości obserwuje walkę o życie siedmioletniej Zuzi, cierpiącej na niezwykle rzadką genetyczną chorobę. Jej skóra, wrażliwa niczym skrzydło motyla, rozpada się przy najlżejszym dotknięciu. Jedyną szansą na zmniejszenie cierpień dziewczynki jest kosztowna operacja w USA…

Piątek, 5 czerwca, godz. 10:00

„Moja bezsenna ciemność”, reż. Ryszard Lenczewski
Dokument Ryszarda Lenczewskiego to eksperymentalne spojrzenie na lata jego pracy i życie rodzinne. Operator filmowy oraz współautor zdjęć między innymi do „Idy” Pawła Pawlikowskiego tym razem filmuje przestrzeń przesiąkniętą duchem przeszłości – swoją pracownię i kolekcję pamiątkowych fotografii.

„Guczo. Notatki z życia”, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz

Pełna archiwalnych smaczków historia wyklętego przez rodzinę arystokraty, człowieka o wielu twarzach i talentach. Czerpiący pełnymi garściami z życia miłośnik kobiecego piękna, sportowiec, artysta, przyjaciel Witkacego, obywatel świata… Kim był tak naprawdę August Zamoyski?
Wszystkie informacje na temat festiwalu, sposobu zakupu biletów, programu, pytania i odpowiedzi można znaleźć na stronie internetowej: www.krakowfilmfestival.pl/60-kff/