Koronawirus w Gdyni: Gala konkursu „Gdynia bez barier” przełożona

Choć znamy już laureatów XXI edycji konkursu „Gdynia bez barier” to na spotkanie z nimi podczas tradycyjnej uroczystej gali w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej będziemy musieli poczekać. W związku z epidemią koronawirusa organizatorzy zmuszeni są przełożyć ceremonię wręczenia wyróżnień na przyszły rok.
Mająca odbyć się w maju w Teatrze Muzycznym w Gdyni gala XXI edycji konkursu „Gdynia bez barier” została przełożona na przyszły rok. Organizatorzy podjęli tę decyzję, mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników oraz osób zaangażowanych w jej przygotowanie.
– Coroczna gala konkursu „Gdynia bez barier” to uroczyste zwieńczenie samego konkursu. Wydarzenie jest nie tylko okazją do wręczenia laureatom medali, ale przede wszystkim do opowiedzenia o ich działalności i fantastycznych, inspirujących dokonaniach. Nie wyobrażamy sobie, by w przypadku tej edycji było inaczej, stąd decyzja o przełożeniu gali, a nie jej odwołaniu – tłumaczy Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością – Jest nam niezmiernie przykro, że w tym roku nie będziemy mogli się spotkać, jednak jesteśmy przekonani, że dla bezpieczeństwa nas wszystkich jest to słuszna decyzja – dodaje.
Przełożona uroczystość ma odbyć się w maju 2021 roku. Dokładną datę oraz szczegółowy program przedstawiony zostanie w późniejszym terminie.
W tegorocznej edycji wyróżnieni medalem Prezydenta Miasta Gdyni za swoje działania zostali:

  1. • Iwona Wojdowska za „malowanie” rzeczywistości pełnej emocji i prawdy o człowieku,
  2. • Karina Kocieniewska za pasję do tańca, która potrafi porwać i uskrzydlić każdego. Udowadnia, że taniec nie ma granic ani barier i że taniec to stan umysłu i duszy,
  3. • Muzeum Emigracji w Gdyni za otwartość na potrzeby wszystkich odbiorców oraz organizację wydarzeń dedykowanych osobom z niepełnosprawnością, a tym samym włączając ich w życie kulturalne Miasta,
  4. • Fundacja „Zostaw swój ślad” za organizację Festiwalu Wrażliwego, który pokazuje przenikanie świata ludzi niepełnosprawnych i sprawnych, gdzie najważniejszą wartością jest wrażliwość na drugiego człowieka.

Gdynia od wielu lat konsekwentnie realizuje politykę społeczną mającą na celu pełne i aktywne uczestnictwo osób z niepełnosprawnością w życiu miasta. Efektem tych działań są architektura, przestrzenie, transport publiczny czy wydarzenia kulturalne, które łączą, a nie dzielą.
Celem cyklicznego konkursu „Gdynia bez barier” jest wyróżnienie instytucji, organizacji i osób prywatnych – autorów pomysłów i udogodnień, pomagających przełamać stereotypy związane z postrzeganiem osób z niepełnosprawnością. W konkursie nagradzane są inicjatywy przyczyniające się do likwidacji barier architektonicznych, komunikacyjnych i społecznych, utrudniających życie osobom z niepełnosprawnością.


 

Źródło: kom. pras.