Pokazy mody historycznej wzbogacone o audiodeskrypcję. Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza na Dzień Dziecka

Muzeum Podkarpackie w Krośnie oraz Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze zapraszają na imprezę plenerową pn. Dzień Dziecka w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 2-4 czerwca w godzinach 10:00-16:00 na dziedzińcu Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, ul. J. Piłsudskiego 16.
Najważniejszym elementem programu będzie pokaz mody historycznej, w którym modelki i modele prezentują przekrój kreacji z lat 1930–1945. Eksponowane stroje wiernie odzwierciedlają modę panującą wówczas w Polsce i Europie. Większość ubrań to oryginalne perełki z epoki, a pozostałe to wierne reprodukcje szyte na zamówienie według wykrojów z tamtych lat. Wszystkie stroje starannie skompletowane, uzupełnione o niezbędne dodatki: buty, torebki, kapelusze czy sprzęt sportowy – dopasowane do danej dekady zgodnie z przekazami historycznymi. W trakcie pokazu prezentowany będzie damski i męski ubiór dzienny, pokazując, jak zmieniał się w zależności od stopnia zamożności, pory roku bądź pogody. Wyjściom towarzyszyć będą krótkie scenki, angażujące zgromadzoną publiczność, oraz różnego rodzaju epokowe rekwizyty, takie jak wózki, sprzęty domowe czy też zabytkowe rowery. Przedstawione zostaną również ubrania na specjalne okazje – bal lub wyjście na plażę – a także moda sportowa obejmująca liczne dyscypliny. Całości towarzyszyć będzie epokowa muzyka oraz intrygujące opisy przybliżające kontekst historyczny każdej z sylwetek. Pokaz mody jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: niewidomych i niesłyszących. Opisy strojów wzbogacone o audiodeskrypcję oraz tłumaczone na polski język migowy.
Ponadto w trakcie imprezy będzie można zapoznać się z kolekcją zabytkowych rowerów. Składa się ona z ciekawych eksponatów z lat 20., 30. oraz 40. XX wieku, zachowanych w doskonałym stanie, które zachwycają oryginalnym lakierem i mnogością marek. Rowery są prezentowane w atrakcyjny dla widza sposób: oprócz eksponatów pod namiotem znajdują się plansze informacyjne, które poprzez technologię QR zostały wzbogacone w audiodeskrypcję, co pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym na zapoznanie się z kolekcją.


 

Źródło: Muzeum Podkarpackie