Konferencja „Różnorodni, a nie dysfunkcyjni”

Termin i miejsce wydarzenia:
08.09.2023 (piątek), godz. 10:00
Urząd Miasta Opola (Sala nr 312 im. Karola Musioła)
ul. Rynek 1A
45-015 Opole
Wstęp wolny


 

Prezydent Miasta Opola, Arkadiusz Wiśniewski, oraz Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych serdecznie zapraszają na Konferencję pn. „Różnorodni, a nie dysfunkcyjni”. To wydarzenie odbędzie się 8 września o godzinie 10:00 w Sali nr 312 im. Karola Musioła w opolskim Ratuszu. Najważniejsze – wstęp jest wolny, więc każdy może wziąć udział!
Spotkanie to będzie doskonałą okazją do poznania inspirujących historii oraz przemyśleń osób związanych z tematyką niepełnosprawności i inkluzji społecznej. Oto lista prelegentów i tematów, które zostaną poruszone podczas konferencji:

  1. Przywitanie gości – Rozpoczęcie wydarzenia zaplanowane jest na godzinę 10:00 i będzie nim oficjalne przywitanie wszystkich uczestników przez pana Arkadiusza Wiśniewskiego, Prezydenta Miasta Opola.
  2. Dobre praktyki Miasta Opola na rzecz osób z niepełnosprawnościami – Pan Przemysław Zych, Zastępca Prezydenta Miasta Opola, podzieli się doświadczeniami miasta w dziedzinie wspierania osób niepełnosprawnych.
  3. „Niemożliwe” to tylko wymówka – Pan Jan Mela, Prezes Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, podzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami i pokaże, że wyzwania można pokonać.
  4. „Różnorodny JA” – Pan Jan Gawroński, siedemnastolatek w spektrum autyzmu, samorzecznik i społecznik, opowie o swojej drodze do aktywności społecznej.
  5. „Tolerujący czy tolerancyjny – o sile języka” – Pani dr Agnieszka Kossowska, Kierowniczka Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami Politechniki Opolskiej oraz Prezeska Fundacji Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE, omówi znaczenie języka w kształtowaniu postaw społecznych.
  6. „MY – WY – ONI – język inkluzyjny czemu jest tak ważny” – Pan Łukasz Żmuda, Dyrektor Oddziału Opolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przekona nas, dlaczego warto używać języka inkluzyjnego.
  7. „Postępowanie i komunikacja z osobą niepełnosprawną intelektualnie w czasie jej pobytu w urzędzie” – Pan Marek Wróbel, Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu, podzieli się wskazówkami dotyczącymi komunikacji z osobami niepełnosprawnymi.
  8. „Głusi jako społeczność charakteryzująca się odrębnym językiem i kulturą” – Pani Iwona Błaszczyk, tłumaczka języka migowego, reprezentująca Polski Związek Głuchych – Oddział Opolski, przybliży nam świat osób głuchych.
  9. „Edukacja zdrowia – receptą integracji społecznej” – Pan dr Janusz Stasiak, członek Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Opolu, omówi rolę edukacji zdrowia w procesie integracji społecznej.