V Konferencja Sekson: Bliskość i Relacje w Świetle Różnorodności

W tym roku, V Konferencja Sekson stawia na temat bliskości i relacji, ukazując ich znaczenie w różnych aspektach życia – od społecznych relacji, rodzicielstwa po sfery intymne. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-15 października w CIC Warsaw w Warszawie, zachowując hybrydowy format, umożliwiający uczestnictwo zarówno stacjonarne, jak i online. Co istotne, tegoroczna edycja będzie opierać się na nowoczesnej platformie Gridaly, dostarczając uczestnikom szereg udogodnień. Warto dodać, że udział w konferencji jest całkowicie bezpłatny, jednak konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Bliskość i relacje jako podstawowe potrzeby

Podczas tegorocznej Konferencji Sekson bliskość zostanie poddana analizie jako kluczowy element relacji społecznych, rodzicielskich i seksualnych. Istotnie, w przypadku osób z niepełnosprawnościami, kwestia bliskości odgrywa szczególną rolę, często zasłanianą murem społecznego tabu. Projekt Sekson, powołany w 2019 roku przez Fundację Avalon, od pięciu lat działa na rzecz przełamywania tych tabu, promując idee #wyłączatabu i #włączamyślenie. Organizatorzy V Konferencji Sekson starają się stworzyć przestrzeń do otwartej rozmowy, edukacji oraz wymiany doświadczeń, co w konsekwencji wzmacnia poczucie autonomii, niezależności i tożsamości osób z niepełnosprawnościami.
Żaneta Krysiak, kierowniczka Projektu Sekson, podkreśla wagę podejmowanych działań: „Gdy pięć lat temu powołaliśmy do życia Projekt Sekson, naszym celem było zmienić sposób, w jaki społeczeństwo postrzega seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnościami. Obserwujemy z satysfakcją, jak zmieniają się postawy społeczne, ale zdajemy sobie sprawę, że wiele pracy jest jeszcze przed nami.”

Niepełnosprawność a budowanie relacji

Konferencja Sekson stawia pytania o to, czy niepełnosprawność stanowi wyzwanie w kontekście budowania relacji i bliskości. Jak wpływa ona na trwałość więzi? Czy osoby z niepełnosprawnościami mają utrudniony dostęp do bliskości, zarówno w stosunku do siebie, jak i innych? W celu odpowiedzi na te pytania, organizatorzy zaprosili wybitnych ekspertów oraz osoby z doświadczeniem, które podzielą się swoją wiedzą na temat korzyści płynących z bliskości w kontekście zdrowia emocjonalnego, seksualnego i fizycznego.

Program Konferencji

Podczas dwudniowego wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych, warsztatach oraz konkursach. Temat bliskości i relacji zostanie przedstawiony z różnych perspektyw: psychologicznej, seksuologicznej, fizjologicznej, a nawet technologicznej. Dużo miejsca poświęcone będzie również językowi, a prezentacja zmian w sposobie mówienia o niepełnosprawności będzie miała miejsce w rozmowach z przedstawicielami mediów oraz osobami zaangażowanymi w społeczność niepełnosprawnych. Uczestnicy będą mieli również okazję do praktycznych ćwiczeń, takich jak stawianie granic czy warsztaty randkowe.

Eksperci i Prelegenci

Wśród prelegentów i prelegentek znajdą się osobistości takie jak Wojciech Sawicki (Life on Wheelz), Beata Tadla, Aleksandra Popławska, dr n. pr Krzysztof Kurowski, dr n. hum. Alicja Długołęcka, dr n. med. Piotr Paweł Świniarski, Kaja Gołuchowska, dr hab. Agnieszka Wołowicz, Marta Lorczyk i Paweł Garstka, Martyna Zachorska (Pani od Feminatywów).

Sekson & Gridaly – Technologia dla Dostępności

Tegoroczna edycja Konferencji Sekson zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem platformy Gridaly, co sprawi, że wydarzenie stanie się jeszcze bardziej dostępne dla uczestników stacjonarnych i online. Uczestnicy otrzymają dostęp do aplikacji umożliwiającej przeglądanie programu, ustawianie przypomnień o interesujących wystąpieniach oraz otrzymywanie powiadomień od organizatorów. Nowością jest również możliwość udziału w warsztatach online, które dotychczas były dostępne tylko dla uczestników obecnych na miejscu. Organizatorzy przewidzieli również spotkania integracyjne w chatroomach oraz wiele atrakcji i konkursów opartych na zasadach grywalizacji. Aby skorzystać z funkcjonalności platformy Gridaly, konieczne jest wypełnienie formularza rejestracyjnego.

Patronaty i Partnerzy

V Konferencja Sekson cieszy się wsparciem wielu patronów, w tym magazynu Pismo, Wysokich Obcasów, Radia Praga, Gazety Lekarskiej, Romance TV, Leki.pl, Naszesprawy.pl, Integracja.org, wydawnictwa Filia Na Faktach oraz Fundacji Świat Głuchych. Partnerami wydarzenia są CiC Warsaw, Gridaly, Novum, KRUK, Klinika Novum oraz Wydawnictwo Filia na Faktach. Wydarzenie ma także patronaty honorowe Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Splot – Instytut psychoterapii i terapii seksuologicznej, Polskie Towarzystwo Terapeutyczne, Platforma Wellbee oraz IFMSA Poland. Wydarzenie wspierają również sponsorzy: EasyToys, Kabak, Poradnia K oraz Resibo.
Szczegóły oraz możliwość rejestracji dostępne są na stronie internetowej Konferencji Sekson.


 

Źródło: mat. pras.