Ruszyła Centralna Wypożyczalnia Sprzętu Wspomagającego dla Osób Niepełnosprawnych. Wszystko, co warto o niej wiedzieć!

Nowa Wypożyczalnia Sprzętu Wspomagającego dla Osób Niepełnosprawnych już działa!
Długo oczekiwana Centralna Wypożyczalnia Sprzętu Wspomagającego dla osób niepełnosprawnych (CWSW) oficjalnie została uruchomiona. O tej ważnej inicjatywie poinformowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Nowej Wsi Ełckiej. Wydarzenie zgromadziło kluczowych przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za realizację projektu, w tym Prezesa PFRON Krzysztofa Michałkiewicza, Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Pawła Wdówika oraz Prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michała Kuczmierowskiego.
Inicjatywa ma na celu ułatwienie dostępu do nowoczesnego sprzętu wspomagającego osobom niepełnosprawnym. Prezes PFRON, Krzysztof Michałkiewicz, podkreślił, że wiele osób niepełnosprawnych nie zdaje sobie sprawy z dostępności sprzętu, który może znacząco poprawić jakość ich życia i kompensować niepełnosprawność. Aby skorzystać z tej nowej usługi, wystarczy wysłać wniosek do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) zostanie odpowiedzialna za obsługę techniczną i logistyczną CWSW. Agencja będzie zakupować niezbędny sprzęt na zlecenie PFRON, serwisować go oraz dostarczać bezpośrednio do osób niepełnosprawnych. Co najważniejsze, wypożyczenie sprzętu będzie całkowicie bezpłatne, z wyjątkiem kaucji, która zostanie zwrócona po zakończeniu okresu wypożyczenia.
Warunki skorzystania z usług CWSW są jasne i przejrzyste:

Kto może zostać beneficjentem wypożyczalni:

  1. Osoby posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności (włącznie z orzeczeniem wydanym dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo równoważnym orzeczeniem.
  2. Osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymały finansowego wsparcia na zakup podobnego sprzętu ze środków PFRON lub NFZ.

Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość skorzystania z CWSW w przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub utraty wcześniej zakupionego sprzętu w wyniku zdarzeń losowych, takich jak kradzież lub zniszczenie. W takim przypadku można skonsultować się z Centrum informacyjno-doradczym dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy oddziale wojewódzkim PFRON. Po pozytywnej opinii CIDON, można składać wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej.
Aby złożyć wniosek, wystarczy skorzystać z formularza elektronicznego w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW), dostępnego na stronie internetowej PFRON. W razie wątpliwości lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji, można skontaktować się z najbliższym oddziałem CIDON.
Stan realizacji wniosków można sprawdzić poprzez infolinię Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) pod numerem telefonu: (22) 899-89-22 lub wysłanie wiadomości e-mail na dedykowany adres: infolinia.wypozyczalnia-pfron@rars.gov.pl.

Do pobrania:

Lista technologii dostępnej (xlsx 14 KB)
Program pn. „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością” (docx 32 KB)


 

Źródło: PFRON