Nowy Angiograf Dwupłaszczyznowy: IPCZD Pionierem w Leczeniu Siatkówczaka

Poniedziałek stał się dniem wyjątkowym dla Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” (IPCZD) w Warszawie, gdyż miało miejsce uroczyste otwarcie najnowszego angiografu dwupłaszczyznowego na Bloku Operacyjnym. To wydarzenie otwiera nowe możliwości leczenia, szczególnie w walce z rzadkim i trudnym przypadkiem jakim jest siatkówczak. Wartość tego zaawansowanego sprzętu wynosi prawie 8,7 miliona złotych, a zakup dokonano dzięki wsparciu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) podczas 65. Konkursu Ofert w kwietniu tego roku.
Angiograf dwupłaszczyznowy to urządzenie medyczne stanowiące prawdziwy przełom w dziedzinie diagnostyki i leczenia. Pozwala ono na wykonywanie badań naczyniowych i różnych zabiegów w obszarze radiologii interwencyjnej, kardiochirurgii oraz kardiologii dziecięcej. Jednym z najważniejszych aspektów jest możliwość prowadzenia miejscowej chemioterapii dotętniczej, która stanowi nowoczesną i skuteczną formę leczenia siatkówczaka. To jednak nie jedyna zaleta urządzenia – może ono także być wykorzystane w embolizacji innych nowotworów, np. wątroby, oraz w leczeniu wrodzonych wad serca i elektrofizjologii.
Jerzy Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP, podkreślił, że to kolejne potwierdzenie odpowiedzialnego i precyzyjnego wydawania środków zebranych podczas Finału. „Bądźmy dumni, że takie rzeczy dzieją się w Polsce,” dodał z dumą.
Jednak to nie koniec listy osiągnięć IPCZD. To właśnie tam, w jako pierwszej i na razie jedynej placówce w Polsce, stosuje się miejscową chemioterapię dotętniczą w leczeniu siatkówczaka. Jest to metoda, która dostępna jest jedynie w nielicznych ośrodkach na świecie. Dr n. med. Marek Migdał, Dyrektor IPCZD, podziękował Fundacji WOŚP za wsparcie w rozwoju najnowocześniejszych metod leczenia, w postaci wyposażania szpitali w niezbędny sprzęt.
Zabiegi przy użyciu nowego sprzętu rozpoczną się już w tym miesiącu na Bloku Operacyjnym Centrum Zdrowia Dziecka. To wydarzenie jest nie tylko powodem do dumy dla IPCZD, ale również krokiem milowym w walce z chorobami nowotworowymi u dzieci i dorosłych. Dzięki zaangażowaniu Fundacji WOŚP, IPCZD otrzymał już 1472 urządzenia o łącznej wartości ponad 109 milionów złotych.


 

Źródło: IPCZD