Festiwal Kultury Wrażliwej 2023: Małopolska otwiera drzwi kultury dla wszystkich

W dniach od 24 września do 3 października 2023 roku Małopolska staje się centrum inkluzji kulturalnej, w trakcie pierwszej edycji Festiwalu Kultury Wrażliwej. To wyjątkowe wydarzenie, którego partnerem jest m.in. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, ma na celu promowanie dostępu do kultury dla osób z niepełnosprawnościami i indywidualnymi potrzebami.

Dostęp do kultury dla każdego

Festiwal Kultury Wrażliwej to inicjatywa, która łączy dwadzieścia trzy małopolskie instytucje kultury, tworząc unikalną przestrzeń dla osób o różnych potrzebach. W ramach tego wyjątkowego wydarzenia przez dziesięć dni będzie można korzystać z różnorodnych atrakcji, dostosowanych do potrzeb różnych grup społecznych.
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II włącza się aktywnie w tę inicjatywę, prezentując szereg atrakcji dostępnych dla różnych grup odbiorców. Będzie można skorzystać z oprowadzania tłumaczonego na polski język migowy, zwiedzania dla osób niewidomych i słabowidzących, cichych godzin zwiedzania oraz warsztatów bez barier. To doskonała okazja, by lepiej poznać historię jednego z najważniejszych Polaków i papieży w historii Kościoła katolickiego.

Bogata oferta wydarzeń

Festiwal Kultury Wrażliwej oferuje różnorodne wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i indywidualnymi potrzebami. W Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zaplanowano m.in.:

  1. Ciche godziny zwiedzania ekspozycji stałej (24 września) w godzinach 16:00 – 18:00, z możliwością korzystania z nauszników wyciszających i pokoju wyciszeń.
  2. Oprowadzanie w prostym języku (24 września) o godzinie 15:00 i 16:45, dostępne dla osób w spektrum autyzmu, osób wysoko wrażliwych oraz osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

25 września przewidziano bezpłatne zajęcia edukacyjne „Warsztaty bez barier” o godzinie 9:30 i 11:00, dostępne dla osób w spektrum autyzmu i osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, z możliwością korzystania z nauszników wyciszających i miejsca wyciszeń.
27 września odbędą się oprowadzania z elementami audiodeskrypcji z wykorzystaniem eksponatów dotykowych o godzinie 10:30 i 13:30 oraz zajęcia edukacyjne „W 80 minut dookoła świata” dla osób niewidomych i słabowidzących o godzinie 12:00 i 15:00. Bilety wstępu na te wydarzenia kosztują 2,00 zł/os. Uczestnicy będą mogli korzystać z planów tyflograficznych, tyflografik, eksponatów dotykowych oraz folii powiększających.
1 października przewidziane są oprowadzania z tłumaczeniem na polski język migowy o godzinie 10:15, 11:45 i 13:30, dostępne dla osób głuchych. Bilet wstępu na te wydarzenia wynosi 2,00 zł/os.
Rejestracja na wydarzenia ruszy 11 września 2023 roku, a szczegóły dotyczące zgłoszeń zostaną podane wkrótce.
Szczegółowy program festiwalu  i ważne informacje o nim można znaleźć na stronie organizatora.


 

Źródło: Domjp2.pl