Narodowy Spis Powszechny 2021: Jak do tej pory spisała się Małopolska?

Za nami trzy miesiące najważniejszego badania statystycznego dekady – Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, który potrwa jeszcze do 30 września. Spis jest obowiązkowy, podobnie jak na całym świecie, a osoby, które nie wezmą w nim udziału, mogą zostać ukarane grzywną do 5 tys. zł.
Warto przypomnieć, iż Fundacja Mir jest oficjalnym Ambasadorem Narodowego Spisu Powszechnego, a wszystkie informacje oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie w specjalnie przygotowanej przez nas zakładce.
Ile osób już się spisało? Które gminy w Małopolsce są najszybsze, a które opieszałe? Jak można się spisać? Jakie są dostępne nowe metody spisu? Między innymi te kwestie wyjaśnili podczas briefingu prasowego wojewódzki komisarz spisowy i wojewoda małopolski Łukasz Kmita, zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego i dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie Agnieszka Szlubowska. W briefingu uczestniczył również zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Piotr Morajko.

– Spis powszechny to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, o czym świadczy wielość form, z których można skorzystać. Bardzo dziękuję krakowskiemu Urzędowi Statystycznemu za zaangażowanie w jego przeprowadzenie, w tym za organizację mobilnych punktów, które możemy znaleźć w parkach czy innych miejscach publicznych, a także przy okazji lokalnych imprez. Dziękuję, że są Państwo obecni m.in. przy okazji imprez połączonych z akcjami promującymi szczepienia. Gratuluję samorządom, które są aktualnie liderami spisowymi. To niezwykle ważne badanie. Dzięki spisowi będziemy wiedzieć więcej o strukturze demograficznej czy szeregu spraw mieszkaniowych. To niezwykle istotne dane pozwalające dostosowywać rządowe programy do aktualnej sytuacji i podejmować decyzje adekwatne do bieżących potrzeb

– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Zachęcam wszystkich Małopolan, którzy jeszcze nie zdążyli wziąć udziału w spisie, aby poświęcili kilkanaście minut i przekazali dane jak najszybciej, w najwygodniejszej
i najbezpieczniejszej dla siebie formie – przez internet, telefonicznie, w urzędzie czy bezpośrednio rozmawiając z rachmistrzem spisowym

– zaapelowała Agnieszka Szlubowska dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie.
W spisie ludności wziął dotychczas udział co trzeci mieszkaniec województwa małopolskiego
W Polsce spisało się już blisko 14 mln osób, czyli jedna trzecia mieszkańców. W samej Małopolsce z ustawowego obowiązku wywiązał się przeszło milion mieszkańców, z tego 70% przez internet. Najszybsi i najbardziej zdyscyplinowani w regionie są mieszkańcy gmin: Bolesław w powiecie dąbrowskim (73%), Jordanów (63%), Radgoszcz (60%), Dobra (59%), Sułkowice (57%), Lipnica Murowana (56%), Słopnice (53%), Sułoszowa (52%), Zawoja (51%).
Najwolniej spis przebiega w gminach: Uście Gorlickie (18%), Spytkowice (20%), Zator (20%), Racławice (21%), Szaflary (21%), Ryglice (21%), Poronin (22%).
W stolicy Małopolski – mieście Krakowie w spisie wzięło jak do tej pory udział 41% mieszkańców, z czego 88% przez internet. To nieco słabszy wynik niż w Warszawie (43%), ale lepszy niż w Łodzi (37%), Poznaniu (37%), Rzeszowie (38%) czy Gdańsku (39%).

Spis przez internet

Obowiązkowy, a jednocześnie najbezpieczniejszy i najwygodniejszy jest samospis internetowy. Na stronie internetowej spis.gov.pl jest dostępny interaktywny formularz, który należy samodzielnie wypełnić. Można to zrobić na komputerze lub urządzeniu mobilnym – nawet na smartfonie.

Spis przez telefon

Osoby wykluczone cyfrowo mogą skorzystać z opcji „spisz się przez telefon”, dzwoniąc na infolinię spisową od poniedziałku do piątku, od 8:00 do 18:00 pod numer: 22 279 99 99.

Spis w punkcie spisowym

Jeśli samospis internetowy nie jest możliwy we własnym zakresie, można spisać się w punktach spisowych, dostępnych w urzędach gmin i urzędach statystycznych, gdzie udostępniono stanowiska komputerowe do spisu, a pomocą służą pracownicy biur spisowych.

Rachmistrzowie spisowi

W województwie małopolskim pracuje 1400 rachmistrzów. Kontaktują się
z mieszkańcami przede wszystkim telefonicznie z numerów 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.
Od 23 czerwca realizują również wywiady bezpośrednie, odwiedzając w domach tych mieszkańców, którzy nie spisali się samodzielnie. Rachmistrzowie realizują wywiady bezpośrednie, z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezwzględnie dbają o zachowanie dystansu społecznego, a także realizują obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.
Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzom kontaktującym się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrzów jest obowiązkowy.

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora, okres, na jaki identyfikator został wystawiony. W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ lub poprzez kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99.
– W Małopolsce nie było dotąd zgłoszeń dotyczących oszustw, w których ktoś podszywałby się pod rachmistrza spisowego. W razie wątpliwości czy mamy do czynienia z rachmistrzem biura spisowego, sprawdźmy jego identyfikator. Dane można porównać np. poprzez kontakt z infolinią spisową. Rachmistrz nie pyta nas o numer konta bankowego, dane do logowania do konta, czy posiadane zasoby finansowe. W takiej sytuacji powinniśmy od razu nabrać podejrzeń co do uczciwości rozmówcy, bo takich pytań w formularzu spisowym nie ma. Próby oszustw, podejrzane sytuacje można zgłaszać na numer alarmowy 112.

– Policjanci będą podejmować interwencję, weryfikować takie zgłoszenie. Jak dotąd nie odnotowaliśmy także zgłoszeń dotyczących zagrożenia bezpieczeństwa rachmistrzów

– dodaje zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Piotr Morajko.


 

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie