III Forum Kultury Wrażliwej

Termin i miejsce wydarzenia:
17.12.2019 (wtorek), godz. 09:45
KÄRCHER Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych
AL. MARSZAŁKA FERDINANDA FOCHA 40
30-119 Kraków
Wstęp wolny
Zarejestruj się na wydarzenie


 

Trzecia edycja Forum Kultury Wrażliwej stanowi kolejny krok na drodze do uczynienia instytucji kultury otwartymi, w pełni dostępnymi i rozumiejącymi potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
W tym roku podczas wykładów i szkoleń chcemy się skupić wokół ustawodawstwa związanego z dostępnością. Uchwalone niedawno ustawy w ramach rządowego programu Dostępność Plus stawiają przed jednostkami publicznymi, w tym instytucjami kultury, wymagania w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjnej. W ramach FKW szczegółowo się im przyjrzymy i pokażemy konkretne rozwiązania, które muszą podjąć instytucje kultury, aby im sprostać.
Podczas Forum szczegółowo zapoznamy się z wdrażanymi zmianami i pokażemy, jak wprowadzać je w swoich instytucjach. Przeanalizujemy zapisy ustawy o dostępności cyfrowej, przyjrzymy się konkretnym punktom, wymogom i oczekiwaniom, jakie ze sobą niesie. Opowiemy, jak planować budżet instytucji w zakresie dostępności, a następnie zaprezentujemy działanie konkretnych narzędzi dostępnościowych. W czasie warsztatów będzie można zapoznać się ze sposobem działania, a także procedurą zamawiania i wykorzystywania pętli indukcyjnej oraz audiodeskrypcji.

Program wydarzenia:

 1. 9.45
  Otwarcie Forum Kultury Wrażliwej
 2. 10.00
  Program Dostępność Plus, Przemysław Herman (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej)
 3. 10.30
  Planowanie budżetu a dostępność, Monika Wiejaczka (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego), Tomasz Włodarski (Małopolski Instytut Kultury w Krakowie)
 4. 11.00
  Ustawa o cyfrowej dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych – aspekty praktyczne, Piotr Witek (Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego)
 5. 12.00
  Dostępnie = przystępnie. Poruszanie się po stronach internetowych za pomocą czytników ekranu, Natalia Kaczor, Przemysław Rogalski (Stowarzyszenie Dobrze)
 6. 12.30
  Przerwa kawowo-lunchowa
 7. 13.00
  Włączanie osób z niedosłuchem do udziału w kulturze – pętla indukcyjna i inne narzędzia zapewniające dostępność, Grzegorz Kozłowski (Polska Fundacja Osób Słabosłyszących)
 8. 13.30
  Usłysz obraz, zobacz dźwięk – kompendium wiedzy o AD, napisach i PJM w pigułce, Regina Mynarska – ekspert ds. dostępności (Fundacja Siódmy Zmysł), Dawid Górny – konsultant ds. niepełnosprawności wzroku (Fundacja Siódmy Zmysł), Edyta Kozub – konsultant ds. niepełnosprawności słuchu (Fundacja Między Uszami)
 9. 15.00
  Ciepły posiłek dla wszystkich uczestników
 10. 18.00
  Rozdanie świadectw dostępności

Po rozdaniu świadectw dostępności zapraszamy na w pełni dostępny koncert November Project. Koncert odbędzie się z wykorzystaniem narzędzi dostępnościowych: tłumaczeniem na polski język migowy, audiodeskrypcją oraz zastosowaniem pętli indukcyjnej.

O koncercie

Na scenie wystąpi November Project – wyjątkowy zespół Włodka „Paprodziada” Dembowskiego, na co dzień wokalisty zespołu Łąki Łan, muzykoterapeuty i jednego z bardziej rozpoznawalnych muzyków w Polsce. November Project – jak piszą muzycy – zrodził się z miłości do muzyki i z chęci niesienia dobrej nowiny wszystkim ludziom. Świadczą o tym pozytywne brzmienia i teksty zespołu. Hasło, którym promują swoją muzykę, to: WSZYSCY JESTEŚMY SPECJALNEJ TROSKI. „Bo nikt z nas nie jest doskonały, mamy słabości, bo nikt nie jest ideałem! Często tak bywa, że im więcej człowiek posiada, tym więcej mu brakuje. Niektórzy z nas mają na tyle mało, że bardziej potrafią to docenić i taką postawą zarażać otoczenie. Mamy różne poglądy, wiek, hobby, umiejętności; ale to, co nas łączy to chęć dzielenia się radością, optymizmem i empatią.” – mówią o sobie.
Paprodziad wraz z zespołem walczy ze społecznym stereotypem osób z niepełnosprawnością. Burzy mit, że to ludzie, którzy mają ograniczenia, wątpią w swoje siły, wstydzą się i boją. W zespole występują osoby z niepełnosprawnością, a każdy muzyk jest wulkanem pozytywnej energii, pełnym pogody ducha i muzycznych wibracji.
Pierwszy w pełni dostępny koncert w Polsce. Co to znaczy?
To znaczy, że będzie dostępny dla wszystkich, czyli także dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu i ruchu. Osoby z niepełnosprawnością wzroku i niewidome będą mogły skorzystać z audiodeskrypcji wykonywanej na żywo przez specjalistę z tej dziedziny.
Dla osób niedosłyszących zainstalowana zostanie pętla indukcyjna, zaś osoby Głuche będą mogły „usłyszeć” muzykę za pośrednictwem specjalnych plecaków, dostarczonych przez Mastercard. Tłumacz polskiego języka migowego będzie na żywo migał śpiewane piosenki i wypowiadane przez artystów kwestie.
Po dwóch stronach sceny znajdować się będą dwa ekrany: na jednym wyświetlany będzie tłumacz polskiego języka migowego, a na drugim wspomagający osoby niedowidzące widok sceny.
Przestrzeń koncertowa jest w pełni przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Uczestniczenie w koncercie możliwe będzie i na stojąco, i na siedząco (z trybun). Ponadto do pomocy dostępni będą asystenci.
Rezerwacja darmowych wejściówek na koncert rozpocznie się 28 listopada. Będzie możliwa za pośrednictwem strony kulturawrazliwa.pl oraz portalu ekobilet.pl.