Wyjątkowe spotkanie z Lidią Dudą: NoveKino Siedlce otwiera swoje drzwi dla niewidomych i niedowidzących widzów

Niewidomi i niedowidzący kinomaniacy mają niepowtarzalną okazję doświadczenia kina z pasją podczas nadchodzącego seansu filmowego. W czwartek, 22 czerwca, NoveKino Siedlce zaprasza wszystkich zainteresowanych na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się jako ostatnie spotkanie klubu filmowego „Kino z Pasją” przed letnią przerwą. Tym razem widzowie będą mieli możliwość spotkania się osobiście z utalentowaną reżyserką i scenarzystką Lidią Dudą oraz obejrzenia jej najnowszego dokumentu „Pisklaki”.

– Film „Pisklaki” opowiada historię trójki siedmiolatków, którzy rozpoczynają naukę w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Choć film dotyka tematu niepełnosprawności, to przede wszystkim jest opowieścią o sile dzieci, które muszą opuścić bezpieczne i znane środowisko, aby rozpocząć samodzielne życie. Porusza również tematy samotności i bliskości, ukazując codzienne wyzwania, z którymi wszyscy się mierzymy. Zosia, Oskar i Kinga, każdy na swój unikalny sposób, inspirują nas do pokonywania trudności

– wyjaśnia Agnieszka Osmólska-Ilczuk, organizatorka cyklu filmowego „Kino z Pasją”.
Film Lidii Dudy został stworzony w oparciu o dialogi i słowa, dlatego na to wydarzenie szczególnie zaproszone są osoby niewidome i niedowidzące. Twórczyni dokumentu „Pisklaki” zdobyła uznanie na wielu festiwalach filmowych. W ubiegłorocznej edycji festiwalu Milenium Docs Against Gravity produkcja została uhonorowana licznymi nagrodami. Lidia Duda jest cenioną postacią w środowisku twórców filmów dokumentalnych. Jej wcześniejsze filmy, takie jak „Uwikłani” i „Herkules”, zdobyły główną nagrodę na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jej osiągnięcia doceniono także na festiwalach filmowych w Chinach, Nowym Jorku, Stambule i Meksyku. Reżyserka jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych.
Spotkanie z Lidią Dudą i projekcja filmu „Pisklaki”, który uznawany jest za jeden z najlepszych pełnometrażowych dokumentów minionego roku, odbędzie się o godzinie 19:00 w NoveKino Siedlce, w najbliższy czwartek, 22 czerwca.


 

Źródło: Novekino Siedlce