Na szlaku dostępnej sztuki i rozrywki – Zamek Rabsztyn: Świadek Historii i Miejsce Turyzmu

Na malowniczej skałce, w drugiej połowie XIII wieku, powstała warownia, która później rozrosła się w potężny zamek. To właśnie Zamek Rabsztyn, którego korzenie tkwią w zamierzchłej historii i który do dziś przyciąga turystów swoim urokiem i niezwykłą atmosferą.
Początki zamku sięgają czasów średniowiecza, a pierwsze drewniane budynki wzniesione były na wapiennej skale już w II połowie XIII wieku. Na przestrzeni wieków zamek pełnił różnorodne funkcje – służył jako strażnica graniczna z Czechami, chronił ważne szlaki handlowe z Krakowa do Wrocławia oraz stanowił siedzibę wielu znaczących postaci, takich jak starostowie.
Pochodzenie samego zamku owiane jest tajemnicą, a legendy podają, że to małopolski ród rycerski Toporczyków z Morawicy był jego twórcą. Jednakże, dzięki badaniom archeologicznym, istnieją dowody na to, że murowany obiekt w postaci tzw. „kamienicy” i wieży obronnej został wzniesiony prawdopodobnie za panowania Kazimierza Wielkiego.
Warto wspomnieć o losach zamku i jego właścicieli w kolejnych wiekach. W XIV wieku, zamek stał się własnością Spytków II z Melsztyna herbu Leliwa, a po jego śmierci w roku 1399, przeszedł w ręce jego żony Elżbiety Melsztyńskiej. Kolejnymi właścicielami byli Leliwici, zwani też Melsztyńskimi, którzy sprawowali władzę nad zamkiem do połowy XV wieku.
Jednak burzliwe czasy przyniosły nowe wyzwania dla zamku. W 1439 roku, podczas bitwy pod Grotnikami, zamek został zdobyty przez wojska królewskie po pokonaniu właściciela – Spytka III Melsztyńskiego. Później, dzięki wstawiennictwu rycerstwa, zamek został zwrócony wdowie po Spytce – Beatrycze z Szamotuł, ale już w formie starostwa (tenuty).
Z czasem Zamek Rabsztyn przeszedł w ręce rodu Tęczyńskich, a następnie Rabsztyńskich, którzy wzmocnili obronne mury i wieżę, nadając mu charakterystyczny wygląd. Niestety, linia Rabsztyńskich wygasła w 1509 roku, a zamek przeszedł pod kontrolę królewską.
Historia zamku Rabsztyn przetrwała wieki, i dziś jego ruiny stanowią świadka burzliwej przeszłości. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn i Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, część założenia doczekała się rekonstrukcji, a zamek przyciąga turystów swoim unikalnym charakterem. Coroczne turnieje rycerskie i Juromania dodają temu miejscu wyjątkowego uroku, a turystom dają szansę na wczucie się w atmosferę dawnych czasów.
Nie tylko miłośników historii przyciąga Zamek Rabsztyn – jego ruiny znalazły się nawet na dużym ekranie w filmie „Karol. Człowiek, który został papieżem” w reżyserii Giacomo Battiato.
Obecnie trwają prace adaptacyjne części pomieszczeń zamkowych, które w przyszłości mogą być kolejnym powodem, dla którego warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce.
Zamek Rabsztyn stanowi cenny element polskiego dziedzictwa kulturowego i wciąż przyciąga miłośników historii oraz turystów z kraju i zagranicy. Jego pozostałości pełne są tajemnic i opowieści, które czekają na odkrycie przez kolejne pokolenia odwiedzających to magiczne miejsce.

Nieograniczone Odkrywanie Zamku Rabsztyn – Wyjątkowe Udogodnienia Dla Osób Niewidomych!

Zamek Rabsztyn, położony na malowniczym wzgórzu, przyciąga turystów swoją długą historią i niepowtarzalnym klimatem. To miejsce, które dba o zaspokojenie potrzeb każdego odwiedzającego, w tym również osób niewidomych. Dzięki staraniom i innowacyjnym rozwiązaniom, zamek oferuje szereg specjalnych udogodnień dla tych, którzy pragną poznać jego tajemnice w pełni.

Makieta Zamku i Tablice Tyflograficzne

Na pierwszej kondygnacji Zamku, zwanej Zamek Dolny, czekają na odwiedzających niezwykłe odkrycia. Dla osób niewidomych przygotowano makietę zamku, która pozwala wirtualnie odbyć fascynującą podróż po jego architekturze i rozmieszczeniu budowli. Dodatkowo, na terenie Zamek Dolny umieszczone są trzy tablice tyflograficzne z opisami w alfabecie Brajla. Dzięki nim, niewidomi turyści mogą zgłębić historię zamku, poznać jego legendy i zrozumieć urok tego magicznego miejsca.

Audioprzewodniki z Wycieczką Metodą Audiodeskrypcji

Z myślą o zapewnieniu kompleksowego doświadczenia zwiedzania, Zamek Rabsztyn przygotował dla osób niewidomych audioprzewodniki z wycieczką po zamku. Te specjalne urządzenia wyposażone są w technologię audiodeskrypcji, która pozwala turyście słuchać opisów miejsc, obiektów i dzieł sztuki, które napotyka na swojej drodze. Dzięki temu, niewidomi goście mogą poznać historię i charakterystyczne elementy zamku, wzbogacając swoje wrażenia i w pełni angażując się w zwiedzanie.

Oprowadzanie za Pomocą Aplikacji Mobilnej

Zamek Rabsztyn wykorzystuje także technologię, aby umożliwić zwiedzanie za pomocą aplikacji mobilnej. Dla osób niewidomych i niedowidzących została stworzona specjalna aplikacja „Zamek Rabsztyn”, dostępna w sklepach Google Play i AppStore. Ta innowacyjna aplikacja pozwala na oprowadzanie metodą audiodeskrypcji przy wykorzystaniu własnego urządzenia mobilnego. Dzięki niej, niewidomi turyści mogą dowiedzieć się o zamku, jego historii i legendach, kiedy tylko tego zapragną, korzystając z własnych słuchawek.

Punkt Obsługi Klienta – Wsparcie na Wyciągnięcie Ręki

Dla osób niewidomych i niedowidzących, na Zamku Rabsztyn został stworzony specjalny Punkt Obsługi Klienta. To miejsce, gdzie serdeczna obsługa zawsze jest gotowa służyć pomocą i udzielić wszelkich informacji. Co więcej, w Punkcie Obsługi Klienta dostępne są białe laski dla osób niewidomych. To wyjątkowe wsparcie pozwala poruszać się po terenie zamku bezpiecznie i niezależnie, dodając pewności i komfortu podczas zwiedzania.

Kontakt

Zamek Rabsztyn
Rabsztyn 24
32-300 Olkusz
www.zamekrabsztyn.pl