Śmiałe plany niepełnosprawnej studentki. Chce przepłynąć wpław kanał La Manche

La Manche to morski kanał oddzielający Wielką Brytanię od Francji. Poprzez Cieśninę Kaletańską łączy Morze Północne z otwartymi wodami Oceanu Atlantyckiego. Ma długość 563 km, a jego średnia szerokość wynosi 158 km.
Pierwszym człowiekiem, który przepłynął wpław kanał La Manche z Dover do Calais, był angielski kapitan Matthew Webb (24 sierpnia 1875 r.), a pierwszą kobietą Amerykanka Gertrude Ederle (6 sierpnia 1926 r.) z przylądka Cap Gris-Nez do Kingsdown.
Z kolei w 2010 roku niesłychanego czynu dokonał pozbawiony górnych i dolnych kończyn niepełnosprawny 42-letni Philippe Croizon z Francji. Trzydzieści kilometrów morza oddzielającego Wielką Brytanię od Francji przepłynął w trzynaście godzin.
W tym roku próbę przepłynięcia wpław kanału La Manche podejmie Alicja Giedryś – studentka Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
Giedryś jest zawodniczką sekcji pływackiej osób niepełnosprawnych ruchowo Stowarzyszenia Rehabilitacyjno-Sportowego SZANSA START Gdańsk.
Z wykształcenia jest magistrem filozofii oraz inżynierem ochrony środowiska a z pływackiej pasji i chęci zostania trenerem pływania – aktualną studentką 1 roku na kierunku Sport na Gdańskiej AWFiS.

Kanał La Manche w prostej linii to 33,1 km. Przeprawa jest koordynowana przez federację Channel Swimming Association, która zrzesza kapitanów łodzi, którą wynajmuje pływak. Na łodzi, która pełni rolę asekuracyjną i nawigacyjną, oprócz kapitana i obserwatora z federacji, znajduje się ekipa zawodnika, która jest odpowiedzialna za karmienie zawodnika, pilnowanie tempa oraz motywowanie. Główne trudności podczas przeprawy to zimna woda (15-18C), zmienne i silne prądy, duże natężenie ruchu statków. Próbę podejmuje się w zwykłym stroju pływackim, czepku i okularkach. Dopuszczalne jest pokrycie ciała warstwą ochronną (np. lanoliną). Niedopuszczalne są pianki czy inny sprzęt pływacki. Zawodnik nie może mieć fizycznego kontaktu z łodzią.
Dwie podjęte przez zawodniczkę próby (lipiec 2021 oraz lipiec 2022) zakończyły się niepowodzeniem ze względów zdrowotnych.


 

Źródło: AWFiS / Polskie Radio