Czternasta emerytura będzie wypłacana co roku. Rząd przyjął projekt ustawy

W kwietniu do seniorów trafiła 13. emerytura. Osoby starsze mogą również skorzystać z takich programów rządowych, jak m.in. Senior+ czy Leki75+. Dziś Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma wprowadzić 14. emeryturę jako świadczenie wypłacane co roku.

Czternasta emerytura na stałe

Pierwszy raz wypłacono 14. emeryturę w 2021 r. W 2022 r. ponownie do emerytów i rencistów trafiło to świadczenie. Dziś rząd przyjął projekt ustawy dzięki, któremu czternastka będzie wypłacana co roku.

„Dzisiejsze przyjęcie tej ustawy, jest kolejnym ważnym kamieniem milowym na drodze do poprawy losu do godnego życia dla wszystkich naszych babć i dziadków”

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.
W 2022 r. rząd wprowadził także rozwiązanie, które pozwoliło emerytom i rencistom oszczędzić jeszcze więcej. Kwota 13. i 14. emerytury została zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dodatkowe środki seniorzy mogą przeznaczyć na wycieczkę z wnukami, zakup roweru lub spełnienie innego marzenia.

13. emerytura – dla każdego, bez względu na dochód

Do emerytów i rencistów od 2019 r. trafia 13. emerytura. To dodatkowe świadczenie roczne, które otrzymuje każdy emeryt i rencista, bez względu na dochód. W kwietniu 9,8 mln seniorów mogło cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi na codzienne wydatki.

  1. • W tym roku trzynastka wyniosła 1588,44 zł, to wzrost o 250 zł, względem 2022 r.
    Dodatkowo świadczenia będą podwyższane o wskaźnik waloryzacji* , jednak nie mniej niż o kwotę 250 zł. Dodatki do świadczeń również zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji.
  1. • Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. wynosi 114,8%.

 

Źródło: KPRM