Indie: Wystartował pierwszy w kraju kanał radiowy dla osób niewidomych

Pierwszy w kraju kanał radiowy dla osób niewidomych i niedowidzących o nazwie „Radio Aksh” powstał w w Nagpur, mieście w środkowej części Indii, w stanie Maharashtra. Celem projektu jest umożliwienie osobom z dysfunkcją wzroku dostępu do bogatych zasobów edukacyjnych i audiobooków. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Blind Relief Association Nagpur i Samdrushti Kshamata Vikas Avam Anusandhan Mandal (Saksham).
Koncept ten powstał jako substytut audiobooków dostarczanych przez Samdrushti Kshamata Vikas Avam Anusandhan Mandal osobom niedowidzącym na nośnikach cyfrowych, które mogli odbierać w punkcie stacjonarnym, a z powodu pandemii Covid-19 stało się to niemożliwe.
Dzięki uruchomionej właśnie platformie, osoby niewidome i niedowidzące mają dostęp do ogromnego zbioru bezpośrednio z zacisza własnego domu, na komputerze lub urządzeniu mobilnym.
Dedykowany zespół przeszkolonych wolontariuszy, w większości kobiet, pomaga w tworzeniu treści do kanału radiowego, które mogą być streamowane do osób niedowidzących w Indiach i na świecie.
Nad przygotowywaniem materiałów udostępnianych przez Radio Aksh pracuje bezpłatnie dwudziestu wolontariuszy, z których każdy odpowiada za konkretny dział tematyczny. Jak podkreślają, zaletą radia internetowego jest to, że nie ma ono żadnych ograniczeń geograficznych i ze swoim przekazem może dotrzeć w najdalszy zakątek świata.


 

Źródło: Timesofindia.indiatimes.com