Rakiety blind tenisa w Toruniu

Kto zostanie tegorocznym mistrzem Polski w blind tenisie, a kto będzie musiał obejść się smakiem? Wszystko rozstrzygnie się w dniach 20-21 maja na kortach toruńskiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Od trzech lat niewidomi i słabowidzący pasjonaci białego sportu z całego kraju sprawdzają swoje siły podczas ogólnopolskiego turnieju. Tegoroczna edycja po raz pierwszy uzyskała oficjalną rangę mistrzostw Polski i odbędzie się pod egidą Polskiego Związku Tenisowego.
IV Ogólnopolski Turniej Blind Tenisa RAKIETY ATNiS to wydarzenie, podczas którego spotka się 40 niewidomych i słabowidzących zawodników tenisa ziemnego, by powalczyć o podium. Impreza, której organizatorem jest Fundacja Widzimy Inaczej, rozpocznie się w sobotę, 20 maja o godz. 10.00. Rozgrywki potrwają do niedzieli, 21 maja, do około godz. 18. Prowadzone będą na kortach MOSiR w Toruniu, przy ul. Szosa Chełmińska 75.

Gdzie oglądać?

Blindtenisistom kibicować może każdy, kto przyjdzie na korty, jednak publiczność proszona jest o zachowanie ciszy, by zawodnikom łatwiej było skoncentrować się na dźwięku piłki. Rozgrywki śledzić można również przez internet, ponieważ wydarzenie będzie streamingowane.
Link zostanie podany najpóźniej dzień przed turniejem na stronie internetowej Fundacji Widzimy Inaczej oraz na fanpage’u Widzimy Inaczej na Facebooku.

Dotknij Torunia

Zanim jednak na toruńskich kortach rozdzwonią się specjalne dźwiękowe piłki do tenisa, zabiorą głos pracownicy kultury oraz eksperci od nowych technologii. Dyrektorzy muzeów, kuratorzy wystaw oraz inni przedstawiciele instytucji kultury będą mogli zapoznać się z metodą druku 3D i dowiedzieć się więcej o procesie produkcji nowoczesnych pomocy dotykowych. Spotkanie to odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność), którego efektem będzie przygotowanie replik rzeźb, makiet budynków lub innych pomocy dotykowych w technologii druku 3D dla wybranych instytucji kultury w każdym województwie. Twórcy projektu – Fundacja Widzimy Inaczej wspólnie z Politechniką Warszawską i ANV Production – będą drukować modele i konsultować ich przydatność bezpośrednio z osobami z dysfunkcją wzroku, aby wypracować najlepszy standard przygotowywania takich rozwiązań. Osoby niewidome będą testować m.in. modele stworzone na podstawie ekspozycji Muzeum Okręgowego w Toruniu, które organizatorzy wydarzenia chcieliby przekazać do kolekcji instytucji. Projekt „Postępność” finansowany jest ze środków NCBiR w ramach Programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG.
Przybywajcie do toruńskiego MOSiR-u, by dotknąć makiety kortu tenisowego, a także pokibicować zawodnikom grającym w dźwiękową odmianę tej dyscypliny.

Mamy swoją Akademię!

Blind tenis (tenis ziemny dla osób niewidomych i słabowidzących) to dyscyplina od dawna uprawiana za granicą, znana w takich krajach jak: Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, a nawet Australia czy Singapur. Jej twórcą jest niewidomy Japończyk Miyoshi Takei, do Polski wprowadziła ją kilka lat temu Agata Barycka. Zasady tego sportu są niemal identyczne jak w tenisie ziemnym. Do gry używa się jednak specjalnej, produkowanej w Japonii udźwiękowionej piłki, która jest nieco większa i bardziej miękka od typowej piłki tenisowej. Podczas gry można ją odbić od ziemi trzy, dwa lub jeden raz – w zależności od stopnia niewidzenia tenisisty.
Blind tenis jak każdy sport wpływa przede wszystkim na rozwój kondycji, ale osobom z niepełnosprawnością wzroku pomaga też w innych obszarach: w przełamywaniu lęku przestrzeni, w orientacji w terenie, w koncentracji na otaczającym świecie, na identyfikowaniu dźwięków, itp.
Rozpowszechnianie blind tenisa to jedno z głównych działań Fundacji Widzimy Inaczej, która istnieje od 2015 r. Organizacja prowadzi Akademię Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, w ramach której pod okiem doświadczonych trenerów osoby z niepełnosprawnością wzroku – dorośli i dzieci – poznają tajniki gry, rozwijają swoje umiejętności i szukają najlepszych sposobów na to, by dbać o swoją kondycję fizyczną i zdrowie. Udział w zajęciach jest bezpłatny, projekt realizowany jest na terenie województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, opolskiego, małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego.
Zarówno projekt „IV Ogólnopolski Turniej Blind Tenisa RAKIETY ATNiS”, jak i „Akademia Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących (ATNiS III)” współfinansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


 

Źródło: materiały nadesłane