Warszawa: Przyjdź w niedzielę na ogólnopolski Turniej Blind Tenisa

#PoPierwszeJestemSportowcem – pod takim hasłem zostanie rozegrany Ogólnopolski Turniej Blind Tenisa RAKIETY ATNiS, podczas którego niewidomi i słabowidzący pasjonaci tenisa ziemnego sprawdzą swoje możliwości. Impreza, której organizatorem jest Fundacja Widzimy Inaczej, odbędzie się w niedzielę, 27 września o g. 15.30 na kortach Warszawskiego Klubu Tenisowego MERA przy al. Bohaterów Września 12.
– Tenis ziemny dla niewidomych? Naprawdę? Muszę to zobaczyć! – tak często reagują osoby, które słyszą o działaniach Fundacji.
Tymczasem w krajach takich jak: Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, a nawet Australia czy Singapur, ten sport uprawia się już od dawna. Dyscyplinę do Polski wprowadziła Agata Barycka ze Stowarzyszenia Blind Tenis Polska, która rozpoczęła trenowanie kilku zawodników w Warszawie. Z czasem pojawiło się więcej chętnych, więc Fundacja Widzimy Inaczej powołała Akademię Tenisa Niewidomych i Słabowidzących, której zamierzeniem jest rozpowszechnienie tego sportu na całą Polskę. Dziś blind tenis uprawiany jest już nie tylko w stolicy, a zainteresowanie nim stale rośnie. Turniej z pewnością przyciągnie kolejne osoby chcące spróbować nowej aktywności.

Nie dzielić światów

– Zapowiada się ciekawa impreza, zaprosiliśmy Panią minister sportu Danutę Dmowską-Andrzejuk, która podczas Narodowego Dnia Tenisa zagrała z nami chwilkę w opasce na oczach, oby tylko obowiązki pozwoliły jej do nas zajrzeć. Mamy też nadzieję, że na turniej przybędzie Mirosław Skrzypczyński, prezes Polskiego Związku Tenisowego, partnera wydarzenia. Oczywiście będą zawodnicy, trenerzy oraz inni pasjonaci i blind tenisa, i zwykłego tenisa. Pracujemy nad tym, by nie dzielić tych dwóch światów. Owszem są pewne różnice w tych dyscyplinach, my w zwykłego tenisa nie zagramy, ale w blind tenisa mogą grać i często grają z nami też osoby dobrze widzące. Chcielibyśmy, by niewidomi tenisiści czuli się przede wszystkim sportowcami. Takie też hasło towarzyszy nam w ostatnim czasie. Nasza Fundacja jest partnerem kampanii społecznej #PoPierwszeJestemSportowcem organizowanej przez Fundację Kulawa Warszawa, której celem jest pokazanie, że osoby z niepełnosprawnościami po prostu uprawiają sport. Że wkładają w to często bardzo wiele wysiłku, czasu, zaangażowania i bez względu na to, czy jest to sport wyczynowy czy rekreacyjny, bez względu na dyscyplinę, którą wybraliśmy – chcielibyśmy mieć poczucie, że sport jest dla wszystkich – mówi Robert Zarzecki, prezes Fundacji Widzimy Inaczej, który również gra w blind tenisa.
Nadrzędnym celem tych działań jest propagowanie aktywności fizycznej wśród osób z niepełnosprawnością wzroku. Niewidomi i słabowidzący tenisiści po kilku latach trenowania dostrzegają, że ta aktywność ma ogromny wpływ na ich codzienność.

Kondycja i koncentracja

– Blind tenis nie tylko pozwala na ogólny rozwój kondycji, ale i trenuje umiejętność koncentracji na otaczającym nas świecie, na identyfikowaniu dźwięków, odnajdywaniu się w przestrzeni. To bardzo pomaga w codziennym życiu – mówi jedna z zawodniczek.
Partnerami wydarzenia są: Polski Związek Tenisowy oraz Warsaw Sports Group.
Turniej odbędzie się dzięki wsparciu sponsorów: Strefa Tenisa, Warszawski Klub Tenisowy MERA, Douglas Polska SP. z.o.o., „Społem” WSS Śródmieście, Juszczak Hair oraz Inżynieria dla Środowiska.
W zmaganiach może wziąć udział każda osoba z niepełnosprawnością wzroku. Zgłoszenia zawodników (przyjmowane do czwartku, 24.09) oraz szczegółowe informacje: biuro@widzimyinaczej.org.pl; tel. 605-368-660 lub 690-062-644.
Zwycięzcy turnieju otrzymają puchary ufundowane przez Polski Związek Tenisowy oraz upominki przygotowane przez sponsorów.
Uwaga: Uczestnicy wydarzenia proszeni będą o stosowanie się do aktualnych obostrzeń i zaleceń obowiązujących w Polsce związanych z pandemią COVID-19, czyli o zachowanie dystansu społecznego, zasłanianie ust i nosa w budynku klubowym, dezynfekcję rąk przy wejściu, zakaz przebywania na terenie obiektu osób z cechami infekcji górnych dróg oddechowych.


 

Źródło: inf. pras.