Międzynarodowa konferencja i turniej blind tenisa w Gdańsku i Sopocie

W środę, 7 września w Hevelianum odbędzie się pierwsza na świecie konferencja dotycząca rozwoju blind tenisa „Experience & Future. Blind Tennis Conference”. Jak uprawiać sport, kiedy widzimy dużo mniej lub prawie wcale? Czy można grać w tenisa nie widząc ani piłeczki, ani siatki czy nawet rywala? Blind tennis, czyli gra w tenisa ziemnego dla osób niewidomych i niedowidzących, to sport, który śmiało można nazwać ekstremalnym.
Na konferencji, która odbędzie się w sali HAXO przy ul. Gradowej 6 w godz. 16.00–20.00, uczestnicy dowiedzą się na czym polega blind tennis i w jaki sposób wpływa na rozwój każdego sportowca oraz jak ta dziedzina sportu rozwija się w Polsce i na całym świecie. W drugiej części konferencji, zatytułowanej „Miasta otwarte na różnorodność”, uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jakie propozycje dla osób z niepełnosprawnościami oferują Gdańsk i Sopot. Dzień zakończy się mini warsztatami z blind tenisa. Chętni, którzy nie mieli jeszcze okazji tego doświadczyć, będą mogli spróbować zagrać, korzystając z opasek na oczy i symulatorów różnych wad wzroku.
Gośćmi wydarzenia będą: Maurice Gleeson, prezes IBTA, Martin Etheridge, kierownik działu technicznego IBTA, Chris Kaplan, sekretarz IBTA, Lucy Simper, specjalistka ds. rozwoju sportu w Metro Blind Sport, Eduardo Raffetto, założyciel Argentyńskiego Związku Tenisowego dla Niewidomych, Babs Weiberg, blindtenisistka z Irlandii, Aleksandra Ryndak i Paweł Chobot, trenerzy blind tenisa w Polsce oraz Robert Zarzecki prezes Fundacji Widzimy Inaczej i pomysłodawca całego wydarzenia.
Konferencja na temat blind tenisa będzie preludium do turnieju PLAY ON Friendly Blind Tennis Tournament II, który odbędzie się w dniach 8-11 września 2022 r. na kortach Sopot Tenis Klub (ul. Floriana Ceynowy 5, Sopot), w którym zagrają zawodnicy z Polski, Niemiec, Litwy, Irlandii, Anglii, Hiszpanii, Włoch oraz Meksyku. Zawodnicy startować będą w trzech kategoriach – B1 (dla osób zupełnie niewidomych), B2 i B3 (dla graczy słabowidzących), w grupach kobiet i mężczyzn. Turniej będzie również okazją do spotkania się pasjonatów blind tenisa, trenerów, zawodników, organizatorów treningów oraz kibiców z różnych krajów, którzy będą mogli wymienić się doświadczeniami i zaplanować wspólne działania. Na turniej wstęp jest bezpłatny.
W Polsce blind tennis dopiero raczkuje, ale i tak nie brakuje osób które chcą spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu. Jak bardzo blind tenis różni się od tradycyjnego tenisa? Gra się tymi samymi rakietami, odbija się piłkę, która jest nieco większa i przede wszystkim wydaje dźwięk. Zmniejszone są także wymiary kortu.
Rozgrywki i konferencja będą transmitowane online (link zostanie udostępniony najpóźniej w dniu rozpoczęcia zawodów na stronie Fundacji). Finałowe mecze będzie komentował Tomasz Tomaszewski.


 

Źródło: Referat Prasowy UM Gdańsk