Ubezpieczenie okularów – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Okulary mogą się zniszczyć w wielu sytuacjach – podczas uprawiania sportu, codziennych czynności, a nawet w domu, kiedy niechcący potrąci nas któryś z domowników. Uszkodzone okulary nie będą nam służyć, a przecież dla wielu są niezbędne na co dzień. Co wtedy zrobić? Dla wszystkich użytkowników okularów korekcyjnych przygotowano specjalne ubezpieczenie.

Dlaczego warto ubezpieczyć okulary?

Okulary korekcyjne użytkowane przeważnie przez cały dzień są narażone na liczne ryzyka zniszczenia. Jednocześnie, aby wyglądały atrakcyjnie, często wykonane są z lekkich i delikatnych materiałów, co tym bardziej czyni je podatnymi na uszkodzenia. Zdarza się też, że mogą ulec kradzieży, szczególnie jeśli nosimy je w torebce.
Funkcjonowanie bez okularów jest zwykle utrudnione, a często wręcz niemożliwe. Okulary mogą się uszkodzić, przy czym naprawa nie zawsze jest możliwa, a zrobienie nowej pary jest kosztowne. Może się zdarzyć, że zakup nowych oprawek z soczewkami nadwyręży domowy budżet, zwłaszcza jeśli jest to wydatek nieplanowany.

Dla kogo ubezpieczenie okularów?

Ubezpieczenie okularów jest dla wszystkich – niezależnie od codziennych aktywności czy stylu życia, nieprzewidziane wypadki mogą spotkać bowiem każdego. Wybierając okulary chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej – a w ciągu roku czy dwóch wiele się może przydarzyć zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
W przypadku dzieci ubezpieczenie jest jak najbardziej zasadne – są aktywne, wciąż w ruchu, a ich okulary „stawiają czoła” nieprzewidzianym sytuacjom w szkole czy w trakcie zajęć pozalekcyjnych.
Osoby starsze wykorzystują z kolei okulary do czytania. To znaczy, że często zakładają i zdejmują je w ciągu dnia, nie zawsze pamiętając o odłożeniu okularów do etui.
Z kolei młodzi rodzice są blisko swoich dzieci i to na nich głównie koncentrują swoją uwagę. Uwielbiają przytulać się do maluchów, podczas gdy dla pociech okulary wydają się być… świetną zabawką. Niestety często kończy się to źle dla samych okularów.
Przedstawiciele Colonnade zaobserwowali, że ponad 60% ubezpieczających swoje okulary stanowią osoby przed 30. rokiem życia, a wśród nich duży odsetek to ubezpieczenia okularów dziecięcych. Osoby młode i aktywne wybierają kompleksowe ubezpieczenie okularów nie ograniczając swojego stylu życia.
Na podstawie analizy zgłaszanych uszkodzeń zaobserwowano również, że ponad 90% okularów można naprawić. Takie właśnie świadczenie w pierwszej kolejności zapewnia ubezpieczenie Colonnade przygotowane wspólnie z agentem ubezpieczeniowym E-Parasol Ubezpieczenia Sp. z o.o. Polisa pomaga także w sytuacji braku możliwości odtworzenia okularów – klient otrzymuje wówczas voucher na nową parę.
Dzięki ubezpieczeniu, ryzyka związane z uszkodzeniem okularów nie muszą być problemem. To jak „wirtualne etui”, które działa niezależnie od tego, w jakiej sytuacji znalazły się nasze okulary. Budżet domowy nie musi na tym ucierpieć.

Co obejmuje ubezpieczenie?

Ubezpieczeniem objęte są okulary korekcyjne, w tym przeciwsłoneczne z korekcją oraz okulary z powłokami ochronnymi bez korekcji. Ochrona obejmuje uszkodzenie oprawek, soczewek lub całych okularów. Jest dostępna w dwóch wariantach – Standard i Premium – mówi Martyna Matuszyńska, Dyrektor ds. Produktów i Underwritingu Linii Consumer w Colonnade.
W wariancie Standard ubezpieczenie obejmuje uszkodzenie okularów powstałe wskutek nieszczęśliwego wypadku – nagłego i nieprzewidzianego zdarzenia. Przykładowo:

  1. • wypadek z udziałem osób trzecich (np.: podczas zabawy, uprawiania sportu czy codziennych czynności)
  2. • szkody wyrządzone przez dzieci (np. szarpnięcie za oprawkę)
  3. • szkody spowodowane przez czworonogi (np. pogryzienie okularów)

Wariant Premium uzupełnia ochronę o:

  1. • szkody wyrządzone nieopatrznie przez nas samych (np. przygniecenie, nadepnięcie czy inne działania nieumyślne)
  2. • utratę okularów w wyniku kradzieży z włamaniem lub rabunku.

Klient salonu optycznego może ubezpieczyć okulary swoje lub innej osoby (np. dziecka), a na szczegółowe pytania odpowie mu pracownik salonu optycznego oferującego ubezpieczenie.
W pierwszej kolejności staramy się naprawić uszkodzone okulary. Jeśli naprawa nie jest możliwa lub okulary zostały utracone wskutek kradzieży z włamaniem lub rabunku, to odtwarzamy okulary, czyli wykonujemy nowe na podstawie parametrów ze zlecenia medycznego. W przypadku, gdy i to jest niemożliwe, klient otrzymuje voucher na zakup dowolnych nowych okularów w salonie optycznym – opisuje Marta Tomczak-Koziupa, Menedżer ds. Rozwoju Biznesu w Colonnade.

Zmiana wady wzroku w trakcie okresu ubezpieczenia

Zdarza się, że po zakupie okularów i ich ubezpieczeniu wada wzroku postępuje. Czy to oznacza zakończenie ochrony? Zmiana wady wzroku w okresie ubezpieczenia nie przerywa ochrony. W sytuacji, kiedy ubezpieczony otrzymał zlecenie medyczne na zmianę soczewek i je wymienił przed powstaniem szkody wykorzystując te same oprawy – najpóźniej w momencie zgłoszenia szkody powinien dostarczyć ubezpieczycielowi dokumenty potwierdzające zasadność wymiany soczewek i rachunek potwierdzający ich wymianę. Naprawione lub odtworzone okulary będą odpowiadały aktualnym parametrom.


 

Źródło: mat. pras.