Posiadasz konto w Banku Spółdzielczym? Od teraz potwierdzisz nim Profil Zaufany

Klienci pierwszych 15 banków spółdzielczych od czwartku mogą zakładać i potwierdzać online profil zaufany. Wkrótce z tego ułatwienia będzie mogło korzystać około 1,5 miliona osób.
Do tej pory z najwygodniejszej i najszybszej możliwości potwierdzania profilu zaufanego – czyli pośrednictwa bankowości elektronicznej – mogli korzystać klienci PKO Bank Polski SA, Santander, Banku Pekao, mBanku, ING Banku Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe oraz platformy Envelo. Do tego grona dołączają teraz banki spółdzielcze.
Dlaczego to najwygodniejszy i najszybszy sposób? Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dzięki temu nie trzeba dodatkowo ich potwierdzać (w trakcie wizyty w punkcie potwierdzającym).
– To ważny moment w historii profilu zaufanego. Wiemy jak wielu Polaków ma konta w bankach spółdzielczych i chcieliśmy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Proces dołączania banków spółdzielczych do węzła krajowego podzieliliśmy na kilka etapów. W sumie w najbliższych miesiącach przyłączymy ponad 500 placówek – dodaje szef MC.
Już od dziś profil zaufany zakładać i potwierdzać mogą klienci:

 1. Banku Spółdzielczego w Starogardzie Gdańskim
 2. Banku Spółdzielczego w Chojnie
 3. Banku Spółdzielczego w Grabowie
 4. Banku Spółdzielczego w Inowrocławiu
 5. Banku Spółdzielczego w Jutrosinie
 6. Banku Spółdzielczego w Łasinie
 7. Banku Spółdzielczego w Nakle nad Notecią
 8. Banku Spółdzielczego w Pruszczu Gdańskim
 9. Banku Spółdzielczego w Sławnie
 10. Banku Spółdzielczego w Sztumie
 11. Lubusko-Wielkopolski Banku Spółdzielczego z/s w Drezdenku
 12. Nadnoteckiego Banku Spółdzielczego w Białośliwiu
 13. Pyrzycko-Stargardzkiego Banku Spółdzielczego w Pyrzycach
 14. Żuławskiego Banku Spółdzielczego w Nowym Dworze Gdańskim
 15. Banku Spółdzielczego w Białogardzie

W kolejnym etapie dołączonych zostanie 170 placówek.
Profil zaufany to zbiór danych o nas samych. Dzięki niemu możemy potwierdzić swoją tożsamość w internecie. W sieci, tak jak podczas osobistej wizyty w urzędzie, musimy udowodnić, że my to my. Nie wylegitymujemy się tam dowodem osobistym, dlatego właśnie potrzebujemy profilu zaufanego. Inaczej to ujmując – profil zaufany to nasze elektroniczne dane. Każdy z nas może mieć tylko jeden PZ. Jest przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL.
Profil zaufany jest ważny trzy lata, można go założyć za darmo. Korzysta już z niego ponad 7,2 miliona Polaków.
– Dołączenie banków spółdzielczych otwiera kolejny etap w rozwoju profilu zaufanego. Dużo łatwiej będzie go założyć osobom z mniejszych miejscowości, które mają internet, ale nie mają w swojej okolicy punktu potwierdzającego PZ – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Profil zaufany otwiera drogę do korzystania z e-administracji. Tym samym otwieramy ją dziś dla Polaków, którzy do tej pory mieli do niej utrudniony dostęp – dodaje szef MC.
https://www.youtube.com/watch?v=5zvWIQ7cLVU


 

Źródło: MC