Laserowa korekcja wzroku a wiek pacjenta – co warto wiedzieć?

Zabieg laserowej korekcji wzroku to rozwiązanie, które w zdecydowanej większości przypadków umożliwia wyeliminowanie wady wzroku, a tym samym daje szansę na zrezygnowanie z takich akcesoriów, jak okulary, czy soczewki kontaktowe w codziennym życiu. Bardzo rzadko zdarza się, iż pojawia się konieczność ponownego przystąpienia do zabiegu, a jeśli nawet, to pacjent jest informowany, iż pod kątem jego indywidualnego profilu zdrowotnego taka okoliczność może mieć miejsce. Czy każdy pacjent może poddać się laserowej korekcji wzroku? Czy wiek może być przeciwwskazaniem i powodem dyskwalifikacji pacjenta?

Jaka jest dolna granica wieku u pacjentów poddawanych zabiegowi?

Aby pacjent mógł zostać zakwalifikowany do laserowej korekcji wzroku, musi mieć ukończone minimum osiemnaście lat. Wynika to z faktu, iż osoby w wieku dojrzewania, które borykają się z wadą wzroku, bardzo często mają do czynienia z jej niestabilnością. To z kolei oznacza, iż może ona ulegać ciągłym wahaniom, nasileniom, co stanowi powód do odłożenia wspomnianego zabiegu na późniejszy termin.
Udając się do kliniki, pacjent musi w pierwszej kolejności przejść badania diagnostyczne i optometryczne, a dopiero na koniec jest zlecona konsultacja lekarska i ustalenie terminu zabiegu. Na takich wstępnych badaniach warto mieć ze sobą dokumentację poświadczającą, iż wada jest stabilna i że przez minimum rok nie ulegała wahaniom. W takiej sytuacji na zabieg może zostać zakwalifikowany nawet osiemnastoletni pacjent.

Laserowa korekcja wzroku u pacjentów do 60. roku życia

Zabieg, jakim jest laserowa korekcja wzroku, może zostać przeprowadzony również u osób starszych, które na co dzień zmagają się z objawami krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Sam wiek nie jest u nich przeciwwskazaniem, o ile nie występują inne nieprawidłowości zdrowotne bądź wspomniane zdiagnozowane wady mieszczą się w wartościach określonych jako tych umożliwiających samo przeprowadzenie zabiegu i uzyskanie pożądanych efektów poprawy wzroku.
Wielu pacjentów, którzy chcą skorzystać z omawianego zabiegu, zgłaszają się po pomoc nie tylko w kwestii wspomnianych wyżej wad, ale również z powodu prezbiopii, czyli starczowzroczności, która zazwyczaj ujawnia się po czterdziestym roku życia. Te osoby również mogą skorzystać z tej innowacyjnej technologii, dzięki czemu poprawie ulega ich wzrok – bez konieczności zakładania soczewek kontaktowych lub okularów.

Korekta wzroku u osób po 60. roku życia

Istnieją rozwiązania, dzięki którym również osoby po sześćdziesiątym roku życia mogą cieszyć się ostrością i wyrazistością widzenia, co z pewnością pomoże im w codziennym funkcjonowaniu i stanie się podstawą do poprawy samopoczucia. Tego typu rozwiązania opierają się o zaawansowane technologie – wybór konkretnej zależy od danego pacjenta oraz od wyników badań diagnostycznych, optometrycznych i konsultacji lekarskiej.
Jedną z metod jest laserowa korekcja wzroku (https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku), która dotyczy zewnętrznej warstwy oka, czyli rogówki. Zostaje ona odpowiednio wymodelowana z pomocą lasera w taki sposób, by światło mogło skupić się na siatkówce, tym samym zwiększając ostrość widzenia na każdą odległość. Drugim sposobem jest natomiast refrakcyjna wymiana soczewki, czyli metoda polegająca na usunięciu soczewki naturalnej i wszczepieniu wieloogniskowego implantu, który umożliwia dobre widzenie na każdą odległość.

Dobry wzrok w każdym wieku

Istnieje wiele metod, w których udział bierze nie tylko laser, ale również inne technologiczne urządzenia umożliwiające przywrócenie wyraźnego widzenia u osób praktycznie w każdym wieku. Jeżeli nie występują nieprawidłowości, przeciwwskazania chorobowe, pacjent może skorzystać z profesjonalnej pomocy, co możliwe jest dzięki postępowi technologicznemu i progresowi w dziedzinie okulistyki.
Możliwości zabiegowych jest wiele, a każdy zabieg przeprowadzany jest w sposób, który pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty w ciągu kilku godzin podczas przebywania w klinice i opiera się na diagnostyce, badaniach kwalifikacyjnych i indywidualnych potrzebach pacjenta.
Więcej na: https://www.optegra.com.pl/


 

Źródło: inf. pras.