Gdynia: Teatr Miejski wydał niezwykły kalendarz. Są w nim zawarte informacje w alfabecie Braille’a

Autor: Magdalena Czernek


 

To kalendarz inny niż wszystkie. Ilustrują go zdjęcia ze spektakli, ale to co go naprawdę wyróżnia, to informacje i opisy zapisane alfabetem Braille’a. Dzięki temu z powodzeniem mogą z niego korzystać również osoby niewidome i niedowidzące. Teatr Miejski w Gdyni wydał inkluzywny kalendarz ścienny na 2023 rok. To część projektu „Kultura bez barier”.
Kalendarz zatytułowano: „Chodźcie do nas! Zobacz, dotknij, przeczytaj”. Na jego kartach znajdują się zdjęcia z przedstawień, fotosy aktorów Teatru Miejskiego i wiele innych informacji. Przypomina o datach premier, popularnych świąt oraz o dniach ważnych dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich. Nakład to 300 egzemplarzy.
W kalendarzu połączono różne formy komunikacji. Cyfry, nazwy miesięcy i zdjęcia zapisano klasycznie, ale i alfabetem Braille’a. Wszystko po to, aby z wydawnictwa mogły korzystać również osoby niewidome i niedowidzące, dla których będzie to swego rodzaju przewodnik po repertuarze.
Wkrótce kalendarze będzie można m.in. wygrać w konkursach. Szczegóły pojawią się na facebookowym profilu teatru.
Kalendarze powstały jako jedno z zadań grantowych projektu pod nazwą „Dostępny Teatr Miejski”, który jest finansowany i realizowany w ramach programu „Kultura bez barier”. Cel przedsięwzięcia to minimalizowanie barier i większa dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.


 

Źródło: kom. pras. / UM Gdynia