To była prawdziwa gratka dla prawdziwych melomanów! Za nami II Przegląd Piosenki Osób Niewidomych – Opole 2021

To wydarzenie zaskoczyło chyba niejedną osobę profesjonalną organizacją i bardzo wysokim poziomem artystycznym.
21 września w Filharmonii Opolskiej odbył się finałowy koncert II Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych – Opole 2021, zorganizowany przez opolski Okręg Polskiego Związku Niewidomych.
Na scenie wystąpiło 15 artystów z całej polski, którzy wcześniej zostali wyłonieni w ramach eliminacji z grupy 34 kandydatów, którzy nadesłali swoje zgłoszenia. Solistom towarzyszyli muzycy Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Szymona Makowskiego, co podniosło poziom artystyczny koncertu i rozpalało wyobraźnię słuchaczy.
Występy oceniało szacowne jury w składzie: Renata Przemyk – wokalistka, która zasiadła w jury za nieobecnego Marka Piekarczyka, Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej oraz Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu.
Zwycięzcy II Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych – Opole 2021
Wyróżnienie: Oliwia Maciejuniec;
Miejsce III: Patrycja Baczyńska;
Miejsce II: Patrycja Malinowska;
Miejsce I: Anna Wereszczyńska.
Przyznano również nagrody specjalne:
Nagrodę Specjalną Rady Seniorów Miasta Opola otrzymała Patrycja Malinowska;
Nagroda Specjalna Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych powędrowała do Anny Wereszczyńskiej;
Kacper Kujawski otrzymał nagrodę specjalną Uniwersytetu Opolskiego;
Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych swoją nagrodę specjalną przyznał Oliwii Maciejuniec.
Nagrodzeni artyści będą reprezentować Polskę na piątym, międzynarodowym festiwalu dla osób niewidomych organizowanym przez Lions Club w Krakowie w 2022 r.
Jak już niejednokrotnie udowadniano wyższość Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocnymi, tak teraz opolski przegląd udowodnił wyższość niewidomych artystów nad wykonawcami pełnosprawnymi, którzy kierowani rządzą zysku i działający pod dyktando managerów i stacji telewizyjnych, zupełnie nie dbają o poziom i wykonanie swoich muzycznych tworów. Jak powiedział kiedyś ktoś mądry, rozwój technologii i powszechny do niej dostęp sprawia, iż im mniejszymi urządzeniami dysponujemy, tym mniejszego formatu gwiazdeczki pojawiają się na scenach oraz szklanych ekranach. W dzisiejszych czasach „gwiazdą” może zostać każdy. Wystarczy do tego dostęp do internetu i odpowiednia ilość lajków, gdyż to właśnie one są wyznacznikiem artystycznej wartości i pokazują, „kto tu rządzi”. Szkoda tylko, że ci pseudo-artyści nie rozumieją lub nie chcą zrozumieć, że to czysta fikcja, która przez chwilę pozwala zachłysnąć się im wielkością, która szybko powstaje, a jeszcze szybciej z wielkim hukiem upada.
Na szczęście artystów z niepełnosprawnościami ten problem nie dotyczy, gdyż nie dotyka ich brudna komercha, a na własny chociażby drobny sukces muszą ciężko zapracować, wkładając w to mnóstwo trudu i pokonując wiele przeciwności, za co ogromny dla nich szacun!
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nigdy nie wkradną się tutaj żadne układziki i niezdrowa rywalizacja.
Kibicujemy zatem organizatorom opolskiego przeglądu, wyrażając jednocześnie nadzieję, iż będzie on kontynuowany przez wiele, wiele lat, a jego poziom będzie rósł z każdą edycją.
I na koniec apel do mediów: Szanowni Państwo dziennikarze! Kto Wam zaliczył studia dziennikarskie zostanie wiadome tylko dla Was. Przestańcie zajmować się pośladkami Kasi Dziurskiej i mokrą Marceliną Zawadzką, bo omija Was coś wspaniałego i wartościowego… właśnie takiego jak Przegląd Piosenki Osób Niewidomych w Opolu.