Przeglądarka 176/13.12.2022

Słynne muzeum zamyka wystawę. Nie chce dyskryminacji niepełnosprawnych

Londyńskie muzeum The Wellcome Collection, po oskarżeniach o „rasizm, seksizm, rozpowszechnianie teorii i języka ableistycznego [dyskryminującego niepełnosprawnych – red.]” zamyka jedną ze swoich najważniejszych wystaw, Medicine Man. Na wystawie prezentowano obiekty związane z historią medycyny.
Czytaj całość na Onet.pl

Chcę być z rówieśnikami, ale szkoła mi nie pozwala – mówi niepełnosprawna Patrycja

Niepełnosprawna Patrycja Przybylska (21 l.) z Mikołowa bardzo się zawiodła na urzędnikach. Dziewczyna porusza się na wózku, jest mega inteligentna. Chce się uczyć stacjonarnie w policealnej szkole w Katowicach. Ale to bariera nie do przejścia. — Zaproponowano mi tylko zdalne nauczanie, a ja nie chcę być zamknięta w czterech ścianach, potrzebuję kontaktu z rówieśnikami — mówi Patrycja.
Czytaj całość na Fakt.pl

Skorzystała z popularnego triku z TikToka. Straciła wzrok i skończyła w szpitalu, teraz ma pilny apel

Tilly Whitfeld to kobieta, która bierze udział w australijskiej edycji programu „Big Brother”. Gwiazda parę dni temu postanowiła podzielić się przykrą historią, której doświadczyła na własnej skórze… i to dosłownie!
Czytaj całość na Webniusy.com

Niepełnosprawny artysta dokonał niemożliwego! Zbudował szopkę z ponad 82 tys. zapałek

Bożonarodzeniową szopkę wykonaną z 82 665 zapałek można zobaczyć w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. W czasie świąteczno-noworocznym foyer sali konferencyjnej Bydgoskiego Marca 1981 ozdabiać będzie dzieło, przekazane wojewodzie przez pana Przemysława Kozłowskiego.
Czytaj całość na SE.pl

200 mln zł na tajne zakupy dla niepełnosprawnych. Błyskawiczne i bez przetargu

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych kupuje za 200 mln zł sprzęt medyczny, by stworzyć jedną na cały kraj wypożyczalnię dla niepełnosprawnych. Nie ma do tego uprawnień, zakupy robi bez przetargu, na dostawę dała oferentom zaledwie osiem dni i pominęła najważniejszych producentów.
Organizacje osób niepełnosprawnych od dawna chciały wypożyczalni drogiego sprzętu, na który ludzi nie stać nawet po dofinansowaniu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Czytaj całość na Wyborcza.pl