Przeglądarka 175/29.11.2022

Pani Stefania żebrała przed Galerią Katowicką. Jej rodzina o niczym nie wiedziała

86-letnia pani Stefania żebrała przed Galerią Katowicką z kartką: „Jestem niewidoma, proszę o pomoc”. Okazało się, że jej rodzina o niczym nie wiedziała: zebrane pieniądze mają zostać przekazane seniorom z domu pomocy społecznej.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

Prezes PiS zapowiada zmianę systemu orzecznictwa o niepełnosprawności

Prezes PiS poinformował, że rządzący „będą się starać zmienić system orzecznictwa o niepełnosprawności” i ocenił, że „będzie to niesłychanie trudne”. Zapowiedź padła w sobotę (19 listopada) w Katowicach.
Zaznaczył, że potrzebni są lekarze, którzy nad reguły rynku przedkładają tzw. misję.
Kaczyński wskazał, że obecnie wiele osób otrzymuje orzeczenie o niepełnosprawności “na wyrost”
Czytaj całość na Pulsmedycyny.pl

Mapy Google mają nowe funkcje istotne dla niepełnosprawnych

Interesująca, szczególnie dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej, poruszających się na wózkach inwalidzkich jest uruchomiona na całym świecie funkcja pozwalająca w aplikacji mobilnej (platforma nie ma znaczenia, działa w Mapach Google na Androida i na platformę Apple iOS) sprawdzić, czy docelowe miejsce, które wyznaczają w Mapach Google, jest dla nich dostosowane. W szczególności aplikacja powinna poinformować osobę niepełnosprawną, czy w danym miejscu jest np. parking z ułatwieniami dla niepełnosprawnych, czy też inne udogodnienia, które ułatwią im poruszanie się w danym miejscu.
Czytaj całość na Motocaina.pl

„Jestem niewidomym adwokatem. Wygrałem sprawę nawet w Strasburgu”

Miał wtedy 10 lat. 7 czerwca 1969 r. Tę datę zapamięta do końca życia. Czekał na wakacje. I ta głupia zabawa. Butelkę z karbidem trzymał w ręce. Wybuchła na wysokości twarzy. Gdyby wziął wcześniej zamach, lub ułamek sekundy wcześniej ją odrzucił, prawdopodobnie nie doszłoby do tragedii.
Czytaj całość na Onet.pl

Do lekarza bez kolejki dla osób niepełnosprawnych? Placówki nie zawsze przestrzegają prawa

Dostęp do lekarza i na badania poza kolejnością mają między innymi osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki. O nieprawidłowości w respektowaniu tego prawa spytano Ministerstwo Zdrowia w interpelacji poselskiej. W MZ twierdzą, że skala problemu jest mała.
Czytaj całość na Rynekzdrowia.pl

„Pracuj, jak wszyscy albo się rozstaniemy” – niepełnosprawni mają dość

W 2022 roku do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom trafiło ponad 50 skarg od osób niepełnosprawnych. Większość została skierowana do prawników. Skargi dotyczyły przede wszystkim nieprzestrzegania specjalnego wymiaru pracy, jaki obowiązuje w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności. Pojawiały się także skargi na brak dostosowania miejsca pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych czy zarzuty o charakterze mobbingowym czy dyskryminacyjnym.
Czytaj całość na PulsHR.pl

Naukowcy wyhodowali „minioczy”

Brytyjski zespół stworzył w laboratorium modele fragmentów siatkówki z komórek pobranych ze skóry ochotników. Mają pozwolić na lepsze poznanie przyczyn ślepoty, w tym rzadkiego zespołu Ushera.
Czytaj całość na Forsal.pl