Przeglądarka 161/19.07.2022

Na szosie, dookoła toru… NEXERA wspiera kolarski duet bez barier

Walka z samym sobą, przełamywanie barier, wychodzenie ze strefy komfortu – tak można opisać świat rywalizacji kolarskiej. W ramach autorskiego programu pomocowego NEXERA Heroes, firma wspiera jedyny w swoim rodzaju tandem rowerowy. Monika Grzybczyńska to utalentowana kolarka, której wrodzona wada wzroku nie zatrzymuje w realizacji pasji, a Katarzyna Kornasiewicz to odważna liderka tego wyjątkowego duetu. Zawodniczki na co dzień udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Czytaj całość na Satinfo24.pl

48 tys. nagrody dla prezesa PFRON Krzysztofa Michałkiewicza. 215 zł dla chorego pana Andrzeja

Kiedy setki tysięcy osób z niepełnosprawnościami w Polsce ledwo wiążą koniec z końcem, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz, dostał 48 tys. zł nagrody! – Nie mam słów. Prezes na to nie zasłużył! – skarży się Andrzej Suchodolski (39 l.), który jako osoba z dziecięcym porażeniem mózgowym dostaje… 215 zł zasiłku pielęgnacyjnego miesięcznie!
Czytaj całość na SE.pl

Nie pal, bo popsujesz sobie wzrok!

Palenie więcej niż 20 papierosów dziennie może spowodować uszkodzenie wzroku – sugerują naukowcy z Brazylii i USA na łamach „Psychiatry Research”.
Papierosy pali ok. 34 mln dorosłych Amerykanów, a ponad 16 mln z nich zmaga się ze schorzeniami będącymi skutkiem tego nałogu, takimi jak choroby układu krążenia – szacuje Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
Czytaj całość na Medexpress.pl

Małe, ale zdolne. „Bądź gotów na pierwszego konia przewodnika”

Kuce przechodzą szkolenie na przewodników osób niewidomych
Kilkutygodniowe kuce, Digby i Monet, będą pierwszymi w Wielkiej Brytanii miniaturowymi końmi przewodnikami osób niewidomych. Pomysł przywędrował na Wyspy ze Stanów Zjednoczonych, gdzie organizacja Guide Horse Foundation jako pierwsza zaczęła prowadzić szkolenia kuców przewodników.
Digby, sześciotygodniowy kuc, to jeden z pierwszych w Wielkiej Brytanii miniaturowych koni szkolonych do roli przewodnika osób niewidomych. Jego właścicielka, Katy Smith z Northallerton postanowiła nauczyć zwierzę tego wszystkiego, w czym specjalizują się psy przewodnicy, w tym również pomagania w pracach domowych.
Czytaj całość na TVN24.pl

Niewidomy tiktoker pokazał, jak korzysta ze smartfonu. Jego filmy robią furorę

Jak niewidomi radzą sobie z obsługą urządzeń, w przypadku których głównym narzędziem nawigacyjnym jest wyświetlacz? Te filmy wszystko wyjaśniają.
Mobilne systemy operacyjne takie jak Android oraz iOS mają wgrane tzw. ustawienia dostępności, które ułatwiają obsługę osobom niepełnosprawnym, w tym niewidomym. Jak to działa?
Czytaj całość na Komorkomania.pl

Niepełnosprawna kobieta dostała mandat za…parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych

Policja uzasadniła to najwidoczniej – a co gdyby pojawił się ktoś bardziej niepełnosprawny?
“Nie dam się karać za to, że poruszam się na wózku inwalidzkim” – stwierdziła Cerys Gemma, która otrzymała mandat w wysokości tysiąca funtów za parkowanie na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością.
Czytaj całość na Anywhere.pl