Przeglądarka 173/08.11.2022

Obiecujące wyniki badań nad leczeniem wrodzonej ślepoty

Nowe prace naukowców dały nadzieję na skuteczne terapie rzadkiej postaci dziedzicznej ślepoty u dorosłych. Uczeni badający wrodzoną ślepotę Lebera (LCA) odkryli, że podając syntetyczne retinoidy dorosłym myszom, można doprowadzić do aktywacji neuronów związanych z widzeniem, co z kolei może pewnego dnia pomóc odzyskać wzrok osobom cierpiącym na LCA.
Czytaj całość na Dzienniknaukowy.pl

Oczami niewidomego: Jesień w Beskidach

Każda pora roku ma w sobie coś ciekawego czego nie zobaczymy w innej. Wiosna budzącą się do życia przyrodę, lato długie dni i ciepło, jesień to piękne kolory drzew, a zima to głównie mróz i biały śnieg. Tak to widziałem przez 40 lat swojego życia będąc wówczas osoboą widzącą. Teraz zostały mi wspomnienia i opisy przekazywane przez asystentów.

Czytaj całość na OX.pl

Niewidomi się skarżą, a urzędnicy nie wiedzą o problemie

Niewidomi i niedowidzący ze Złotowa skarżą się, że budynek starostwa nie jest przystosowany do ich potrzeb. Problem stanowią nieoznaczone schody.
Budynki użyteczności publicznej najczęściej mają po kilka pięter. Nie wszędzie też są windy. A nieoznakowane schody dla osób niedowidzących i niewidomych stanowią duże wyzwanie. Tak jest w starostwie złotowskim.
Czytaj całość na Asta24.pl

Będą przewodnikami osób niewidomych. Wieloetapowe szkolenie labradorów w Łodzi

Młode labradory, które pod opieką wolontariuszy w Łodzi skończyły rok mogą rozpocząć dalsze szkolenie. Pod opieką doświadczonego trenera będą się uczyć bycia psem przewodnikiem osób niewidomych – podaje portal lodz.naszemiasto.pl.
Czytaj całość na RMF24.pl

Wrocław. Niewidomy masażysta potrzebował pieniędzy na leczenie psa. Wrzucił informację w Internecie. Odzew go kompletnie zaskoczył

Niewidomy masażysta, Witold Strugała z Wrocławia, wywołał ogromną pozytywną falę dobra w Internecie. Informacja o tym, że nie chce po prostu pieniędzy, ale pragnie zarobić na zabieg dla swojego psa-przewodnika obiegła cały kraj. Specjalnie dla „Gazety Wrocławskiej” opowiada o całej sytuacji.
Czytaj całość na Gazetawroclawska.pl

I stała się światłość, czyli jak przywrócić wzrok?

Wzrok jest najważniejszym ze zmysłów, bo odbieramy nim aż 80 procent otaczającego nas świata. Niestety, coraz więcej osób go traci – albo częściowo, albo całkowicie. Mimo ogromnych postępów w medycynie wciąż nie potrafimy przywrócić wzroku, choć są zauważalne postępy w tej materii.
Czytaj całość na Interia.pl