Przeglądarka 156/07.06.2022

Obudziły ich bomby. Troje niepełnosprawnych z Ukrainy trafiło do Słupska. Tu chcą znaleźć swoje miejsce na ziemi, ale potrzebna jest pomoc

Małżeństwo Tatiana i Sergiej oraz ich przyjaciel Wiktor uciekli przed wojną z Ukrainy do Polski. Teraz trafili do Słupska. A że cała trójka porusza się tylko na wózkach, bo wszyscy są niepełnosprawni, trzeba im pomóc. Czasowo potrzeba im wszystkiego, docelowo potrzeba im pracy.
Czytaj całość na GP24.pl

„Padał deszcz, jechałam autem i ryczałam. Wiedziałam, że mój syn jest więcej wart, niż mówili specjaliści”

Kiedy dowiedziała się, że jej syn ma niepełnosprawność intelektualną, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i z pomocą innych rodziców zapewnić mu rozwój i pracę. Dziś jest szefową warszawskiej klubokawiarni Pożyteczna, w której pracuje 16 osób z niepełnosprawnościami. – Tu dzieją się cuda – mówi Blanka Popowska.
Czytaj całość na Wysokieobcasy.pl

Rafał Waliszewski z Grzybna ma niesprawne ręce i nogi. Książki pisze… patykiem

Przestać chodzić i ruszać rękami w wieku 21 lat to koszmar. Pan Rafał Waliszewski ten koszmar przeżył. Zaakceptował swoją niepełnosprawność. Pisze książki, w których opowiada o takich, jak on.
Była czerwcowa sobota 1998 roku, pechowy trzynasty. 21-letni Rafał z Grzybna, gmina Unisław, w powiecie chełmińskim wsiadł na motor i wystartował.
Czytaj całość na Pomorska.pl

Słaby wzrok bywa niesłusznie mylony ze słabym mózgiem

U milionów starszych osób ze słabym wzrokiem błędnie diagnozuje się łagodne zaburzenia funkcji poznawczych – informuje pismo „Scientific Reports”.
Pozwalające ocenić sprawność umysłową testy kognitywne w dużej mierze opierają się na wykonywaniu zadań zależnych od wzroku.
Czytaj całość na Rynekzdrowia.pl

Nie widzi piłkarzy, a mimo to chodzi na mecze. Wzruszająca historia kibica z Czeladzi

Aleksander Pietrzykowski to prawdziwa legenda Górnika Piaski. To mały klub z dzielnicy Czeladzi. Jego historia jest niesamowita. Z tą drużyną spędził niemal całe swoje życie. Na mecze chodzi mimo tego, że traci wzrok.
Górnik Piaski wielkich piłkarskich sukcesów nie odnosił. To zespół z dzielnicy Czeladzi, miasta położonego w sercu Zagłębia Dąbrowskiego. Najwyżej grał w IV lidze i to jeszcze niedawno. Spadł z niej w 2019 roku. Obecnie Górnik rywalizuje w sosnowieckiej Klasie A, której jest liderem.
Czytaj całość na MSN.com

Ich zatkanie grozi schorzeniami oczu. Czym są gruczoły Meiboma?

Aby zrozumieć dokładnie, czym są gruczoły Meiboma i gdzie są umiejscowione, warto zapoznać się z ogólną budową oka.
Oko zbudowane jest z gałki ocznej oraz powieki, aparatu łzowego, spojówki i mięśni gałki ocznej. Każda gałka oczna posiada ścianę, na którą składa się warstwa włóknista (znajduje się od zewnątrz), warstwa naczyniowa (środkowa) oraz nerwowa (umiejscowiona od wewnątrz, nazywana siatkówką).
Najbardziej wewnętrzna warstwa, czyli siatkówka, posiada na swojej powierzchni fotoreceptory (czopki, pręciki), które pochłaniają światło. Czopki umożliwiają np. widzenie w intensywnym świetle, natomiast pręciki pozwalają widzieć, gdy światło jest przytłumione np. o zmroku.
Czytaj całość na Poradnikzdrowie.pl