Opole: Ruszyły pierwsze w Polsce Targi Dostępności

– Dostępność to równe dla wszystkich prawo do udziału w życiu społecznym, zawodowym i publicznym. Aby miało ono szansę stać się rzeczywistym, konieczne jest dostosowanie infrastruktury, przestrzeni publicznej oraz dóbr, produktów i usług do potrzeb wszystkich obywateli – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas oficjalnego otwarcia Targów Dostępności w Opolu.

„Targi Dostępności są inicjatywą, którą  zaplanowaliśmy w Programie Dostępność Plus. Myślą przewodnią przedsięwzięcia było stworzenie polskim przedsiębiorcom możliwości promocji swoich produktów i usług, które poprzez swoją innowacyjność i funkcjonalność odpowiadają na potrzeby osób z niepełnosprawnościami czy seniorów”

– dodała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Targi pokazują różne wymiary dostępności. Zgromadziły wystawców oferujących udogodnienia architektoniczne, cyfrowe oraz informacyjno-komunikacyjne.

„Poprzez takie wydarzenia chcemy dotrzeć z przekazem, który dobrze oddaje nazwę jednej z naszych inicjatyw – „Rzeczy są dla ludzi”. Chcemy  promować właśnie tę myśl i zachęcać kolejnych wynalazców, naukowców, badaczy czy producentów do tworzenia dostępnych produktów i usług”

– podkreśliła sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Targi dają możliwość bezpośredniego podsumowania tego, co w obszarze dostępności już udało się osiągnąć. To również miejsce dyskusji nad nowymi rozwiązaniami i wyzwaniami. Jak powiedziała wiceminister – Targi Dostępności to najlepszy sposób na naukę dostępności, popularyzację wiedzy o niej i przekonywanie nieprzekonanych do tego, jak bardzo dostępność jest potrzebna nie tylko osobom ze szczególnymi potrzebami, ale nam wszystkim.
Prognozy demograficzne wskazują że liczba seniorów (65+) na świecie do 2030 r. przekroczy miliard. Dlatego Rząd zachęca do inwestowania w dostępne produkty i usługi. To jeden z celów, jaki przyjął w rządowym Programie Dostępność Plus, który realizuje już od ponad czterech lat.
Działania Programu są wielowymiarowe. Skupiają się nie tylko na budowie świadomości i edukacji na temat dostępności, ale też zmianach prawa i inwestycjach, które mają zapewnić zakorzenienie zrozumienia, empatii dla idei dostępności w naszej mentalności, w naszym mentalnym DNA.


 

Źródło: MFiPR