Przeglądarka 167/20.09.2022

Chcą ulżyć opiekunom osób niepełnosprawnych ze wsi. Kto skorzysta z bezpłatnego urlopu?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce, żeby od stycznia 2023 r. opiekunowie osób z niepełnosprawnościami ubezpieczeni w KRUS mogli się ubiegać o tzw. turnusy regeneracyjne. Ile taki urlop będzie trwał i jak z niego skorzystać?
Każdy, kto opiekuje się osobą z niepełnosprawnościami wie ile wysiłku to wymaga, ile zabiera sił i zdrowia. Rolnicy i rolniczki w takiej sytuacji już niedługo będą mogli starać się o wyjazd na specjalny turnus.
Czytaj całość na Fakt.pl

ZUS „uzdrowił” 37-latka z porażeniem mózgowym. Pan Tomasz stracił rentę socjalną

Po 18 latach ZUS postanowił mnie uzdrowić – mówi 37-latek z dziecięcym porażeniem mózgowym, który stracił rentę socjalną. Tomasz Krasny, mieszkaniec Ustki, od wielu miesięcy nie może znaleźć pracy i zaczyna mu brakować środków do życia. Od uzyskania pełnoletniości miał on orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy. ZUS wyjaśnia, że rentę trzeba było przestać przyznawać, bo inaczej lekarz orzecznik naruszyłby przepisy.
Czytaj całość na Radiozet.pl

Policjanci dostali medale za wyniesienie niepełnosprawnej z pożaru. Jej mąż: Ale to nie oni ją uratowali

Dwaj policjanci z Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim odebrali w lipcu br. Medale im. Podkomisarza Andrzeja Struja za uratowanie 30-letniej, niepełnosprawnej kobiety, którą mieli wynieść z płonącego domu. Według relacji jej męża, gdy funkcjonariusze przybyli na miejsce, wszyscy domownicy byli już na zewnątrz.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

Nieuleczalnie chorzy muszą dowodzić, że nie wyzdrowieli, bo orzecznicy muszą zarobić

W orzekaniu o niepełnosprawności dochodzimy do absurdalnych sytuacji, gdzie trzeba udowadniać, że urwana noga nie odrosła. Parlamentarzyści postulują zmiany, które sprawią, że w odniesieniu do osób z nieuleczalnymi schorzeniami – a szczególnie dzieci – zniesiona zostanie konieczność cyklicznego potwierdzania złego stanu zdrowia będącego podstawą do skorzystania z systemowego wsparcia.
Czytaj całość na Pulsmedycyny.pl

Więcej pieniędzy w Funduszu Solidarnościowym w 2023 r. Najwięcej pochłoną „trzynastki”

25 mld zł wyniosą w przyszłym roku wydatki Funduszu Solidarnościowego (FS) i będą wyższe o 3,4 mld zł od tegorocznych.
Najwięcej pieniędzy pochłonie wypłata 13. emerytur oraz renty socjalnej, bo chociaż pierwotnie fundusz miał służyć wspieraniu osób niepełnosprawnych i ich rodzin, to bardzo szybko stał się dla rządu funduszem, z którego można pokrywać koszty innych zadań, które nie mają nic wspólnego z jego podstawowym celem.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl