Przeglądarka 163/16.08.2022

Niepełnosprawny mężczyzna dał, ile mógł na drona dla Ukrainy. Kwota chwyciła za serca. Jest reakcja

Polacy starają się pomóc Ukrainie w jej walce z Rosją i – podobnie jak Litwini – zbierają pieniądze na zakup tureckiego drona Bayraktar TB2. Na konto „zrzutki” zorganizowanej przez redaktora naczelnego „Krytyki Politycznej” Sławomira Sierakowskiego wpłynęło prawie 23,5 mln zł. Za serca internautów złapał darczyńca, który przelał 5 zł. To niepełnosprawny pan Jacek, który – jak napisał – ma nieco ponad 700 zł zasiłku. Dał, ile mógł. Teraz internauci zbierają na pomoc medyczną dla 58-latka.
Czytaj całość na Money.pl

Możemy widzieć świat… językiem. Innowacyjny pomysł na pomoc niewidomym

Mike Richardson z University of Bath sugeruje, że ludzki język można wykorzystać w zaskakujący sposób. Chodzi o pomoc osobom z wadami wzroku w nawigacji, a nawet wykonywaniu pewnych aktywności.
Dziedzina związana z tym pomysłem jest określana mianem substytucji sensorycznej, która łączy psychologię, neuronaukę, informatykę i inżynierię. Ostatecznym celem takiego “miksu” jest doprowadzenie do powstania urządzeń zastępujących zmysły.
Czytaj całość na Focus.pl

Widzieć dźwiękiem i dotykiem, czyli dwa wyjątkowe dzieła polskich okulistów

Znacie historię elektroftalmu? Takim mianem określił swoje dzieło, nieżyjący już polski okulista i profesor, który skonstruował potencjalne zastępstwo dla narządu wzroku dla ludzi ociemniałych. Z nim poszkodowani mieli „widzieć dźwiękiem i dotykiem”, ale w czasach, w których elektroftalm powstał, była to naprawdę odległa wizja. Głównie przez nierozwiniętą wtedy technologię.
Czytaj całość na Chip.pl

Polski Ład. Niepełnosprawny obliczy składkę zdrowotną na jaśniejszych zasadach

Polski Ład doprecyzował mechanizm jej zmniejszania do wysokości zaliczki na PIT dla osób rozliczających się według skali podatkowej. Nie wprowadził jednak dla nich możliwości odliczenia jej od dochodu
Zmiany wprowadzone Polskim Ładem, tj. ustawą z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zrewolucjonizowały zasady opłacania składki zdrowotnej, ale nie uregulowały jednak tych kwestii precyzyjnie. Ich doprecyzowanie nastąpiło Polskim Ładem 2.0, a więc ustawą z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

Niepełnosprawny zamieszkał w namiocie. MOPR chce pomóc. „Decyzja należy do niego”

Mężczyzna stracił mieszkanie, bo nie było go stać na wynajęcie. Rozbił namiot i z dwoma dużymi psami koczuje przy dawnej mleczarni w Gdańsku Maćkowach. Pomagają mu okoliczni mieszkańcy, ale także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
– Pan Artur otrzymał od nas pełną ofertę wsparcia: od posiłków, pomocy rzeczowej, po zapewnienie schronienia czy pomoc specjalistyczną w postaci psychologa czy prawnika. Wystąpiliśmy też do gminy jego zameldowania z wnioskiem o stałe świadczenie finansowe, pomagamy z załatwieniem formalności w ZUS, żeby także stamtąd – jako osoba z niepełnosprawnością – otrzymał świadczenie.
Czytaj całość na Radiogdańsk.pl

Samotnie wychowuje niepełnosprawnego syna. Nie dostanie świadczenia

Pani Patrycja z Wrocławia samotnie wychowuje swojego niepełnosprawnego syna Jasia. Sytuacja życiowa kobiety jest bardzo trudna – ma na życie niewiele ponad dwa tysiące złotych miesięcznie. Pani Patrycja starała się o rentę rodzinną w wysokości 1200 złotych. Niestety świadczenia jej nie przyznano.
Czytaj całość na Polsatnews.pl