Przeglądarka 172/25.10.2022

Ulotki leków dla osób niesłyszących i niewidomych. Powstają nowe standardy komunikacji

W Polsce na 900 tys. osób z ostrym upośledzeniem słuchu, ok. 100 tysięcy używa Polskiego Języka Migowego (PJM) jako pierwszego języka w komunikacji
Dodatkowo około 3 mln osób ma uszkodzenia i choroby narządu wzroku. 80 procent osób w wieku powyżej 50 roku życia ma umiarkowane do ciężkich zaburzenia widzenia, co druga osoba w wieku powyżej 50 roku życia nosi okulary.
Czytaj całość na Rynekzdrowia.pl

„Jestem artystą!” – kampania, której bohaterami są artyści i artystki z niepełnosprawnością

15 października ruszyła kampania na rzecz inkluzywności w sztuce – „Jestem artystą!”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na artystów i artystki z niepełnosprawnością. Jednak to nie ich niepełnosprawność ma być na pierwszym planie, tylko ich twórcze dokonania. Organizatorem kampanii jest British Council.
Czytaj całość na Marketingprzykawie.pl

Lekarz odmówił niepełnosprawnej zrobienia USG. „Bo nie mogła ustać na nogach”

Lekarz odmówił USG niepełnosprawnej. 27-letnia Karolina cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Jeden z medyków skierował ją na badanie USG Doppler. Dlatego zgłosiła się do specjalisty, który odesłał ją z „kwitkiem”. Co było powodem odmowy? „Stwierdził, że nie wykona mi USG, ponieważ nie jestem w stanie ustać na nogach”. Rozgoryczona dziewczyna komentuje całe zajście.
Czytaj całość na Popularne.pl

Będzie zasiłek dla matek niepełnosprawnych dzieci? Poseł PiS komentuje wyrok Trybunału

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski w rozmowie z „Dziennik Gazety Prawnej” zapowiedział, że dla rządu sprawa wsparcia matek w trudnych ciążach „jest pilna” i wynika z głośnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego na temat aborcji. Jak wynika z rozmowy, partia rządząca planuje wsparcie już w trakcie ciąży z nieodwracalną wadą, po narodzinach dziecka, a także dodatkową opiekę nad dorosłymi niepełnosprawnymi po śmierci rodziców.
Czytaj całość na SE.pl

220 tys. niepełnosprawnych może mieć problemy. Ich zatrudnienie opiera się na nieaktualnych orzeczeniach

Zatrudnienie 220 tys. osób niepełnosprawnych opiera się na nieaktualnych orzeczeniach. Zostały one wydłużone na czas epidemii, ale gdy stan zagrożenia zostanie zniesiony, będzie mało czasu na wyrobienie nowych dokumentów. Większość może nie zdążyć.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl