Stacje radiowe i audycje dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce

Z dnia na dzień dostęp do Internetu uzyskuje coraz więcej Polaków. Idzie za tym również przystępność cenowa oraz możliwość korzystania z sieci o każdej porze dnia i w praktycznie każdym miejscu. Internet to miejsce dostępu do rozrywki, muzyki, literatury i możliwość komunikacji ze znajomymi z całego świata.
Rozwój Internetu to również powstające każdego dnia nowe internetowe stacje radiowe spośród których każdy z nas wedle upodobań może wybierać tą, która go interesuje – według gatunku emitowanej muzyki, audycje z podcastami, publicystyką czy też z poradami naukowymi. Pojawia się również coraz więcej stacji poświęconych konkretnemu targetowi.
W tym materiale przyjrzymy się rozgłośniom dedykowanym osobom z niepełnosprawnościami, bo i takich nie brakuje w globalnej sieci.

Radio Bezpieczna Podróż

Radio Bezpieczna Podróż to pierwsze cyfrowe radio DAB+ w Polsce ale i w Europie które jest tworzone przez osoby niepełnosprawne. Koncesjonariuszem jest Fundacja Emanio Arcus która jako pierwsza w Polsce prowadzi Zakład Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych na wzór szwedzki.
Projekt Radio Bezpieczna Podróż choć tworzony przez zespół z niepełnosprawnościami jest skierowany do wszystkich słuchaczy. Oczywiście jest w nim dużo tematyki związanej z niepełnosprawnością ale jest to projekt który pokazuje wyrównywanie szans. Zespół radia pokazuje że tworzy konkurencyjne medium do pozostałych rozgłośni na rynku. Podobnie jak w przypadku restauracji Zdrówko redakcja przez ponad rok istnienia rozgłośni pokazała że jest konkurencyjna jakościowo do pozostałych.
Radia Bezpieczna Podróż można posłuchać na stronie internetowej pod adresem: www.bezpiecznapodroz.org

NiewidzialniFM

Radio Niewidzialni FM powstało we wrześniu 2011 roku. Bibliotekę stacji tworzy ponad tysiąc produkcji dźwiękowych. Głosu do emitowanych na antenie radia spotów, jingli i magazynów informacyjnych użyczyli najlepsi lektorzy w Polsce, m.in.: Tomasz Knapik, Łukasz Nowicki, Jacek Brzostyński, Maciej Gudowski, Stanisław Olejniczak, Janusz Szydłowski, Mirosław Utta, Grzegorz Pawlak, Janusz German, Tomasz Schimscheiner, Robert Michalak, Michał Hącia, Andrzej Ferenc i Jarek Łukomski. Radio Niewidzialni FM nadaje przez całą dobę nieodpłatne bloki reklamowe promujące firmy świadczące usługi na rzecz osób niepełnosprawnych, niekomercyjne utwory muzyczne na licencjach Creative Commons/Free Art License, oraz programy informacyjno-poradnikowe.
Stacji można posłuchać na stronie internetowej www.niewidzialnifm.pl

Internetowe Radio SoVo

Radio SoVo to pierwszy w Polsce ogólnodostępny portal radiowy dedykowany seniorom i osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Portal Radia SoVo powstał w grudniu 2020 roku, a jego redaktorami są uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
W Wielkopolsce w realizację innowacyjnego przedsięwzięcia włączyli się podopieczni z WTZ Przyjaciele w Poznaniu oraz WTZ PSONI Koło w Kole. W całej Polsce na chwilę obecną działa łącznie trzydzieści oddziałów Radia SoVo. Z początkiem 2021 roku powstały dodatkowo Senioralne Grupy Radiowe wyłonione przez Uniwersytety Trzeciego Wieku. Docelowo internetowy portal radiowy będzie tworzyć 140 dziennikarzy.
Portal to nie tylko nagrania i audycje na żywo. Dostępna jest również biblioteka tekstów eksperckich przygotowanych przez Fundację Pro Cultura, PSONI oraz Fundację Zaczyn. Artykuły podzielone zostały na 9 kategorii: wizerunek, kultura, bezpieczeństwo, praca, zakupy i bank, podróże, relacje, wiedza, hobby i czas wolny.
W tekstach można znaleźć konkretne wskazówki i instrukcje korzystania z aplikacji oraz stron internetowych. Czytelnicy dowiedzą się m.in. jak zrobić zakupy przez Internet, jak podróżować nie wychodząc z domu, czy też jak organizować wirtualne spotkania i komunikować się z bliskimi. W bibliotece dostępne są także linki do przydatnych zasobów Internetu, jak np. filmów oraz książek.
Radia SoVo posłuchasz na stronie internetowej: www.radiosovo.pl

Internetowe radio KSON

Zespół redakcyjny stworzyły osoby niepełnosprawne i seniorzy, ale nie zabrakło w nim również ludzi młodych, którzy chcą uczyć się tego zawodu, a jednocześnie realizować swoje pasje. Ramówka początkowo zakładała trzy dni premierowe: poniedziałek – „To i owo nie tylko o zdrowiu”, środa – „Mix Maszing” i piątek – „Kalejdoskop Radia KSON”. Bardzo szybko ramówka wzbogaciła się o czwarty dzień premierowy – sobotę z programem „Dźwięki Historii”.
Radio KSON nadaje na stronie: www.radiokson.pl

Tyflopodcast.net – strona pierwszego polskiego podcastu dla niewidomych i niedowidzących!

Tyflopodcast.net to projekt autorstwa Michała Dziwisza – niewidomego informatyka, publicysty i realizatora dźwięku. Idea Tyflopodcastu zrodziła się w Jego głowie, gdy przeglądając zagraniczne strony internetowe natrafił na ciekawą witrynę www.blindcooltech.com. Na łamach tej strony, niewidomi dzielili się spostrzeżeniami, refleksjami na temat używanego sprzętu, oprogramowania, zamieszczali tam także poradniki dla początkujących i zaawansowanych użytkowników komputerów. Wszystkie publikacje przybierały formę podcastów, czyli słowno/dźwiękowych prezentacji, publikowanych na stronie www.
I tak Pan Michał postanowił zaimportować tę koncepcję na polskie podwórko. Jak się z czasem okazało, Tyflopodcast zdobył sobie ogromną rzeszę stałych słuchaczy. Podcastów produkcji Pana Michała i spółki posłuchasz na www.tyflopodcast.net


 

Źródło: PFRON.org.pl / Radiosovo.pl / Niewidzialnifm.pl / Tyflopodcast.net / Radiokson.pl / Bezpiecznapodroz.pl