Jasna Góra: Pielgrzymka jest nie tylko dla siłaczy

Już po raz 27. na Jasną Górę dotarła Pielgrzymka Świata Osób Słabych. Biorą w niej udział niepełnosprawni, bezdomni, chorzy, ale też ich rodziny, opiekunowie i przyjaciele. Ta jedyna w swoim rodzaju kompania pątników wyrusza zwyczajowo w ostatnią sobotę sierpnia z Olsztyna k. Częstochowy, a organizuje ją Międzynarodowy Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”.
W tegorocznej Pielgrzymce Świata Osób Słabych wzięło udział ok. 450 osób, w tym ponad 30 na wózkach. Byli wśród nich podopieczni ośrodka Caritas z Krakowa, Betani z Mstowa, Domu Pomocy Społecznej kamilianów z Zabrza, Ruchu Betel i Fundacji św. Barnaby z Częstochowy, placówek w Skrzynnie czy Skrzeszowicach.
Po pokonaniu etapu z Olsztyna do Częstochowy przy kościele św. Zygmunta do grupy pątników dołączyli i inni. W tych rekolekcjach w drodze uczestniczyli nie tylko niepełnosprawni ruchowo, niewidomi, głuchoniemi, upośledzeni umysłowo, ale też bezdomni, uzależnieni oraz ich rodzice, opiekunowie i wolontariusze.
W białych koszulkach, z niebiesko-żółtymi wstążkami i z intencją o pokój w sercach, rodzinach, Ukrainie i na świecie szło ok. 40 osób z Fundacji św. Barnaby. S. Milena Banach, józefitka zauważyła, że jest to pielgrzymka wyjątkowa. – To są cudowni ludzie, naznaczeni wielką pogodą ducha. Idą z nami niewidomi, z niepełnosprawnościami intelektualnymi, z autyzmem, mutyzmem, z różnymi innymi niepełnosprawnościami. Wszyscy mają wielkie pragnienie, by cierpienia nie zmarnować – przyznała ze wzruszeniem s. Milena.
Uczestnicy pielgrzymki nie zapomnieli o jeszcze słabszych, którzy z nimi nie mogli wyruszyć na pątniczy szlak. Swoimi modlitwami objęli też chorych w szpitalach i hospicjach.
– Dla mnie ta pielgrzymka jest wielkim duchowym przeżyciem, okazją do podziękowania za minione lata. Modlę się też o zdrowie dla rodziny i pokój na świecie – powiedział jeden z uczestników.
Natomiast Remigiusz, wolontariusz z częstochowskiej wspólnoty św. Barnaby polecał zwłaszcza intencje rodzinne.
Wspólnotę Domu Pomocy Społecznej z Zabrze Cisowej reprezentowała grupa prawie 20 osób, w tym 3 na wózkach. Od ponad 20 lat podopieczni ośrodka prowadzonego przez kamilianów idą w Pielgrzymce Świata Słabych. – Dziękujemy za dzisiejsze doświadczenie, za to, że doszliśmy tu wspólnie. Jesteśmy zbudowani postawą zwłaszcza młodych ludzi, którzy pomagali naszym niepełnosprawnym – podkreślił o. Andrzej, odpowiedzialny wspólnoty.
Mszy św. w Jasnogórskiej Bazylice przewodniczył częstochowski bp pomocniczy Andrzej Przybylski. Po niej po raz kolejny zostały też wręczone 3 statuetki „Ecce Homo” za świadectwo słabości, służby oraz za działalność dobroczynną.


 

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry