Wrocław: KOBIECOŚĆ NIE JEST NIEPEŁNOSPRAWNA #WPELNIKOBIECA

Kobiety niepełnosprawne są widziane jako mniej atrakcyjne, co wpływa destrukcyjnie na postrzeganie ich kobiecości i atrakcyjności.  Dlatego tak ważne jest edukowanie społeczeństwa oraz samych kobiet i dziewczynek z niepełnosprawnością,  że kobiecość nie jest niepełnosprawna. Każde ciało jest atrakcyjne, a sam fakt posiadania niepełnosprawności, nie powoduje automatycznie utraty kobiecości.
KOBIECOŚĆ NIE JEST NIEPEŁNOSPRAWNA  #WPELNIKOBIECA – to hasło wystawy, prezentowanej przy ulicy Świdnickiej, przygotowanej przez Fundację Para-NORMAL Activity oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.
– Pomysł projektu zrodził się już dawno, w związku z różnymi wydarzeniami, które mnie jako kobietę niepełnosprawną i moje koleżanki spotykają na co dzień. Kobiety bez względu na swoją sprawność podlegają ogromnej presji wyglądu, zachowania i oceny. Wpadają w wir kompleksów i niskiej samooceny. Niepełnosprawne kobiety przedstawiane są jako bierne zależne i słabe oraz niezdolne do odgrywania społecznie akceptowanych ról. Te stereotypy sprawiają, że dużo trudniej jest pogodzić się ze swoją niepełnosprawnością, adaptację, a w konsekwencji – poczucie spełnienia – mówiła inicjatorka wystawy Judyta Pożerniuk, prezes Fundacji Para-NORMAL Activity.
5 niepełnosprawnych kobiet wzięło udział w niezwykłej sesji fotograficznej. Zostały sfotografowane w 3 symbolicznych wrocławskich miejscach – Bulwar Dunikowskiego, Hydropolis oraz Hali Ludowej. Wynikiem sesji jest 10 zdjęć – po 2 zdjęcia każdej kobiety.  Jedno z atrybutem niepełnosprawności (wózek, laska), drugie bez nich – na których niepełnosprawność nie jest widoczna. Zdjęcia prezentowane na wystawie, umieszczone są naprzeciwko siebie, jak w obliczu lustrzanym. W ten sposób pokazujemy, że kobiecość jest w każdej kobiecie, że kiedy zabierzesz wózek, czy laskę itp. to po prostu zostaje kobieta. Wystawa rozpoczyna dyskusję o kobiecości. O roli kobiet. O dobrych relacjach z samą sobą.
– Jesteśmy na półmetku Roku Dobrych Relacji a ta wystawa doskonale wpisuje się w to co robimy we Wrocławiu. Tworzymy miasto otwarte, miasto, w którym każdy może poczuć się dobrze i pięknie. Dziś wystawa prezentowana jest na ulicy Świdnickiej, ale jesienią rozpocznie podróż po całym mieście – podkreślała Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
Nową ambasadorką  Roku Dobrych Relacji i akcji #WPELNIKOBIECA została aktorka – Aleksandra Hamkało.
– Jestem dumna, że mogę być ambasadorką kobiecej odsłony Roku Dobrych Relacji. Drogi do odkrywania kobiecości są bardzo różne- pokonywanie kompleksów wynikających z nadwagi czy niedowagi. Te drogę pokonujemy na własnych nogach i na wózku, a wszystkie jesteśmy po prostu kobietami, pięknymi kobietami – mówiła Aleksandra Hamkało, ambasadorka Roku Dobrych Relacji.
Sesję zrealizowały:
Zdjęcia –  Katarzyna  Choma, profesjonalny fotograf,
Stylizacja – Joanna Głowacka stylistka i właścicielka agencji modelek SPOT managment oraz modeli dojrzałych: Evergreen Models,
Wizaż – Aleksandra Kołakowska.
Film z backstage’u zrealizował i zmontował: Krzysztof Sandomierski z OliFilm.
Uczestniczki  sesji:
Magdalena Orłoś – Pedagog specjalny, szkoleniowiec Fundacji Katarynka w obszarze dostępności kultury, prowadzi fanpage Gotowanie w Ciemno. Urodzona w Przemyślu, we Wrocławiu mieszka kilkanaście lat.
Anna Kwiatek – Z wykształcenia Politolog, pracuje jako analityk internetowy/operator danych. Pochodzi z Kamiennej Góry, od dwóch lat mieszka we Wrocławiu z ukochanym kotem i psem.
Monika Szymańska – matka na pełen etat, szczęśliwa żona i świetna pływaczka, pochodzi z Wrocławia, a obecnie mieszka w Legnicy. –
Karolina Chorągwicka – świeżo upieczony magister inżynier dietetyki, fanka tenisa i siatkówki, rozwija własną działalność związaną z tym tematem. Mieszka w Modliszewie koło Wałbrzycha.
Martyna Mucha –Kibicka Śląska, mama Janka i szczęśliwa żona. Mieszka we Wrocławiu. Pracuje i udziela się społecznie.
To początek ruchu/inicjatywy #WPEŁNIKOBIECA. Fundacja Para-NORMAL Activity chce realizować kolejne edycje sesji. Wystawa będzie prezentowana do 16 sierpnia 2022.


 

Źródło: Biuro Prasowe UM Wrocław