Kobiecość w malarstwie – wystawa Aleksandry Kalisz

Wydarzenie z audiodeskrypcją
Termin i miejsce wydarzenia:
29.09.2018, godz. 13:00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
Wstęp wolny

 

Wystawa prezentuje dwa cykle malarskie artystki: „Nić kobiecości” i “Akt wzoru”, które w swojej kolekcji zawierają detale kształtów kobiet, przedstawionych na zasadzie gry światła oraz obecności bogatego w kolorystykę wzornictwa. Artystka wykorzystuje ornamenty charakterystyczne dla kultury Bliskiego Wschodu, a także mozaiki – sztuki mudejaru, wykształconej w Hiszpanii, a dzięki której możliwe staje się połączenie sztuki europejskiej i islamskiej.

 

„W swoim malarstwie skupiam się na kobiecym akcie przeplatającym się z ornamentami. Zatracam modelki w tkaninach i staram się sprawić, żeby widz zanurzył się we wciągającą grę ozdobnych materiałów i ciał. Nadaje to obrazom pewną tajemniczość.

Pracuję nad dwoma cyklami – „Akt wzoru” oraz „Nić kobiecości”. Płótna przedstawiają wybrane fragmenty kobiecych ciał. Koncentruję się na grze świateł i cieni malujących się na delikatnych i miękkich formach modelek. Maluję detale dłoni, piersi czy nóg i umiejscawiam je w przestrzeniach wypełnionych kolorowymi wzorami. Nadaje to obrazom pewną abstrakcję. Całość emanuje dyskretnym i ulotnym erotyzmem. Chcę ukazać delikatność i subtelność formy ciała w połączeniu z wyrazistością wzorów. Wykorzystuję ornamenty kultur Bliskiego Wschodu – geometryczne wzory Maroko i roślinne motywy Turcji, które fascynują mnie swoją kolorystyką i rytmicznością. Godziny spędzone na monotonnym malowaniu powtarzających się wzorów traktuję jako moment relaksu i skupienia. Ze wspaniałymi ornamentami kultury islamu zetknęłam się po raz pierwszy osiem lat temu w Hiszpanii, gdzie wykształciła się sztuka mudejaru będąca połączeniem tradycji islamskiej i europejskiej. Pochłonęła mnie kultura tego kraju. Oczarowały kolorowe mozaiki i zawiłe ornamenty. Kilka lat później, będąc w Maroko, utwierdziłam się w przekonaniu, że w swojej twórczości chcę połączyć dwa światy: europejski i islamski.”

 

Spotkanie w przestrzeni wystawy dla osób z dysfunkcją wzroku (z udziałem artystki): 29 września 2018 (sobota), godz. 13.00 – informacje i zapisy:
renata.sargalska@csw.torun.pl