Przeglądarka 162/26.07.2022

PFRON bez słowa zwalnia niepełnosprawnego dyrektora po 20 latach pracy

Niepełnosprawny dyrektor dolnośląskiego PFRON Marcin Sokołowski został bez słowa wyrzucony z pracy. W firmie pracował prawie dwie dekady. – Odwołanie dokonane w tym trybie nie wymaga zamieszczenia w jego treści uzasadnienia – powiedziała Interii Małgorzata Gaj, rzecznik Funduszu. Jak usłyszeliśmy, przyczyną były „zastrzeżenia do pracy” Sokołowskiego. On sam twierdzi, że nikt go o nich nie informował.
Czytaj całość na Interia.pl

Litwie przeznaczono 420 tys. EUR na przyjęcie niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy

Bank Rozwoju Rady Europy przeznaczył Litwie 420 tys. środków, które zostaną przeznaczone na przyjęcie niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy.
Środki przyznane przez Bank Rozwoju Rady Europy zostaną przeznaczone na przyjęcie dzieci niepełnosprawnych z Ukrainy w ośrodku pomocy społecznej „Vija”.
Czytaj całość na TVP.pl

Jest osobą niewidomą, ale musi zajmować się matką po udarze

Pani Katarzyna, choć sama jest niepełnosprawna, od niemal dwóch lat musi opiekować się chorą matką po udarze. Gdyby nie pomoc ludzi z zewnątrz, nie dałaby sobie sama rady. Dlaczego urzędnicy nie zapewnili niepełnosprawnym kobietom całodobowej pomocy?
Czytaj całość na Dziennikwschodni.pl

Selma Blair chce, aby media pokazywały więcej osób z niepełnosprawnościami

Selma Blair, gwiazda „Legalnej Blondynki” najpierw w 2018 roku przyznała, że od 15 lat zmaga się ze stwardnieniem rozsianym. Potem napisała książkę i nagrała dokument ukazujący jej walkę z chorobą. Po latach przyznaje jednak, że jej głos nie powinien być jednym z nielicznych. W najnowszym felietonie opublikowanym w „Variety” przyznaje, że reprezentacja osób niepełnosprawnych w mediach i branży rozrywkowej wciąż jest niedostateczna.
Czytaj całość na Interia.pl

Po schodach, drabinkach, aż na sam szczyt. Przyjaciele wnieśli Andrzeja na Rysy

Andrzej cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, porusza się na wózku inwalidzkim. Dzięki zaangażowaniu przyjaciół może spełniać swoje marzenia i zdobywać szczyty gór. W sobotę wnieśli go na Rysy.
Mężczyzna nie mówi, komunikuje się za pomocą specjalnej aplikacji komputerowej lub mrugając.
Dzięki pomocy znajomych Andrzej zdobył już siedem szczytów, jednak Rysy wciąż pozostawały poza jego zasięgiem. Marzył o nich od dwóch lat. Aż do soboty, kiedy przyjaciele wnieśli go na tę liczącą 2499 m n.p.m. górę.
Czytaj całość na TVN24.pl

Myślała, że to kac. Trzy dni później straciła wzrok i władzę w nogach

Dzień wcześniej hucznie świętowała swoje 25 urodziny. Gdy pojawił się ból głowy i problemy z ostrością widzenia, pomyślała, że to skutek kaca. Dwa dni później przewróciła się w drodze do łazienki, a wzrok odmówił jej całkowicie posłuszeństwa. Aż dwa lata zajęło lekarzom poszukiwanie źródła tajemniczej choroby młodej kobiety.
Czytaj całość na Portal.abczdrowie.pl