Przeglądarka 174/22.11.2022

Jest nowe narzędzie ratowania wzroku

Komisja Europejska zatwierdziła farycymab do leczenia neowaskularnego (wysiękowego) zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (nAMD) i zaburzenia widzenia spowodowanego cukrzycowym obrzękiem plamki (DME). Te dwa schorzenia siatkówki są głównymi przyczynami utraty wzroku i występują u ponad 40 milionów ludzi na świecie.
Czytaj całość na Medexpress.pl

Niepełnosprawny 8-latek został zgwałcony, później skoczył z okna. „Przez 2 lata nikt mu nie wierzył”

Pod koniec listopada zapadnie wyrok ws. 8-latka, który został zgwałcony, a później próbował sobie odebrać życie, skacząc z okna. Do zdarzenia doszło w jednej z miejscowości w gminie Szydłowo w Wielkopolsce. Zdaniem prokuratury za przestępstwem stoi kuzyn ofiary Mikołaj G., który miał wtedy 17 lat. W tej sprawie zapadł już jeden, mocno kontrowersyjny wyrok.
Czytaj całość na SE.pl

Zmiana stopnia niepełnosprawności zmniejszy składkę zdrowotną od następnego miesiąca

Otrzymałem właśnie orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, wcześniej miałem orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Prowadzę niewielką działalność usługową. Czy i jak zmiana stopnia niepełnosprawności może wpłynąć na składki przeze mnie opłacane?
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

ZUS „uzdrowił” niepełnosprawną kobietę. „Dla mnie to paranoja!”

Reporterzy programu „Alarm!” zajęli się sprawą niezwykłego „urzędniczego” uzdrowienia. 43-letnia Beata Mól cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe. Po tym, jak kobieta złożyła wniosek do ZUS o rentę po zmarłym ojcu, lekarze orzecznicy stwierdzili – nawet nie badając osobiście pani Beaty – że kobieta nie jest całkowicie niezdolna do pracy i może pracować. – Nagle po 25 latach ozdrowiałam? Teraz ZUS mówi, że wymyśliłam sobie niepełnosprawność. Dla mnie to paranoja – mówi kobieta.
Czytaj całość na TVP.info

Pierwsza drużyna blind footballu w Wielkopolsce rozpoczęła swój trening. Trenerzy mają ambitne plany

Blind football staje się coraz bardziej popularnym sportem wśród osób niewidomych lub z częściową dysfunkcją wzroku. Pierwszy trening sekcji Warty Poznań odbędzie się 18 listopada na zadaszonym boisku ze sztuczną trawą w Szkole Podstawowej przy ul. Brandstaettera 6.
Czytaj całość na Gloswielkopolski.pl