Przeglądarka 158/21.06.2022

Mężczyzna z porażeniem mózgowym napisał książkę… nosem. Niedawno ukazała się drukiem

Przemysław Kondratowicz ma 41 lat. Od urodzenia cierpi na porażenie mózgowe i napięcia mięśniowe, które ciężko opanować. Porusza się na wózku inwalidzkim i, mimo choroby wozi elektrycznym meleksem turystów wokół malborskiego zamku. Niedawno, przy pomocy nosa napisał książkę.
Czytaj całość na Radiogdansk.pl

TOMASZ BOGACZ: „NIE ŚLIZGAJ SIĘ NA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI”

Miłość, która scala tę trójkę, czuć nawet przez monitor. Jeszcze lepiej, gdy ma się możliwość z nimi porozmawiać. O życiu trzyosobowej rodziny, w której dwie poruszają się na wózkach inwalidzkich, sile bliskości i niuansach codzienności z pozycji trwale siedzącej mówi Tomasz Bogacz, tata i mąż, który mimo czterokończynowego paraliżu wciąż pracuje. Może używać tylko jednego palca, ale nie odpuszcza. Nie przyjął oferty pracy z domu, bo chce być wśród ludzi.
Czytaj całość na Interia.pl

„Nie chcemy siedzieć w domu na zasiłku”. Niepełnosprawni tracą pracę

Niemal sto osób, w większości o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, może stracić pracę. Istniejąca od 1957 roku Spółdzielnia Inwalidów Pomorzanka w Starogardzie Gdańskim od pół roku walczy o przetrwanie. Z powodu fatalnej sytuacji finansowej w maju została postawiona w stan likwidacji. Załoga już dostała wypowiedzenia. Jeśli nic się nie zmieni, z końcem sierpnia Pomorzanki nie będzie.
Czytaj całość na Polsatnews.pl

Nowa choroba genetyczna oczu. Jest bardzo rzadka i nie ma jeszcze nazwy

Naukowcy z National Eye Institute (NEI), amerykańskiego instytutu wchodzącego w skład National Institutes of Health (NIH), który zajmuje się badaniami wzroku i chorobami związanymi z widzeniem. Wykorzystując zakrojone na szeroką skalę badania genetyczne i kliniczne opisano nowy typ dystrofii plamki żółtej.
Czytaj całość na Focus.pl

Audiodeskrypcją wydarzeń sportowych możemy chwalić się w Europie. O dawaniu osobom niewidomym i niesłyszącym dostępu do miejsc i wydarzeń

Coraz większej liczbie instytucji zależy, by się zmieniać i być miejscem przyjaznym dla wszystkich. Jak dostosować imprezę sportową do potrzeb osób niewidomych i o rosnącej świadomości potrzeby zapewniania dostępności miejsc i wydarzeń dla osób niepełnosprawnych? Rozmowa z finalistką 13. edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii Organizacja dostępna osobom ze szczególnymi potrzebami. Justyną Mańkowską.
Czytaj całość na Strefabiznesu.pl

„Tato mojej dziewczyny, choć jeździł na wózku, nie akceptował mojej niepełnosprawności. Nie chciał, by czuła to, co jego żona”

Kiedyś, gdy byłem jeszcze dzieckiem, w mojej niepełnosprawności najbardziej dokuczało mi to, że nie mogłem robić tego co koledzy. Biegać za piłką, włazić na drzewa, a nawet iść z nimi na działki, żeby kraść niedojrzałe jabłka… Chłopak z porażeniem mózgowym, który ledwo człapie noga za nogą, nie nadaje się do wszystkich zabaw.
Czytaj całość na Polki.pl